Skutki drobnych niekontrolowanych zmian

0
495
Plan geodezji warszawskiej z 1988 r.: ul. Ostrobramska nigdy Trasą nie była.

Oto potwierdzenie tego co piszę – drobne błędy (eksploatacyjne, więc nie jest ważne o czym to!) się dodają i jest katastrofa: >Ten system jest efektem wielu drobnych zmian, o których nie dyskutowano, bo wydawały się kosmetyczne. Do obecnej patologii dochodziło stopniowo przez 30 lat wolnej Polski. I cały czas brakowało całościowego spojrzenia na system (tu podatkowy). Do czego on powinien służyć? Czy do niwelowania nierówności dochodowych, czy tylko do napełniania budżetu? Nigdy tej dyskusji w Polsce nie odbyliśmy.<

Brak nadzoru nad systemem informacyjnym np. w mieście prowadzi do powstawania błędów, które potem służą niefachowym ludziom, którzy nie odróżniają dobra od zła – jako wzorce. Nazwy się psują, bo to zmiany urbanistyczne, potrafią powiedzieć niektórzy.

Nie posługiwanie się dokumentami normatywnymi, w tym normami i materiałem historycznym prowadzi do powtarzania błędów. Nawet przedsiębiorstwo geodezyjne wydaje mapy, które wszyscy uważają za dokumenty – pełne błędów. Opisałem to szczegółowo na blogu grochowniepragapd.wordpress.com.

Ludzie przeciętni uważają eksploatację za coś powszedniego, łatwego, co każdy może robić. Stąd się bierze właśnie to rozpowszechnianie złych wzorców, w czym wielu jest przemądrzałych i upartych. Ludzie ci nie poszukują prawdy, a często zatrudniani są na wysokich stanowiskach.

Tymczasem inżynieria eksploatacji (terotechnika) jest rzeczą naprawdę trudną, wymagającą kojarzenia wielu elementów z różnych dziedzin i to szybko. Bardzo często nie ma czasu na poszukiwanie wsparcia w innych specjalistach czy też w literaturze. O ile są ludzie, którzy mają naturalne zdolności intuicyjne do takich działań, a popełniane przez nich błędy są stosunkowo niewielkie.

Inżynieria eksploatacji ma zaplecze naukowe w eksploatyce, co samo w sobie pokazuje, że to są poważne problemy. Zrozumienie zasad pomaga nie tylko prowadzić służbę operatorską, ale też mierzyć się z wydarzeniami nagłymi, w tym katastrofami. Trzeba jednak pamiętać, że systemy trzeba tworzyć starannie, pamiętając o tym, że diabeł tkwi w szczegółach. Wielokrotnie okazało się, że te ludowe przysłowia zawierają najważniejsze prawdy eksploatacji. Przecież wszyscy i zawsze mieli do czynienia z eksploatacją, nawet gdy nie znano żądnych teorii na ten temat.

Dziś trzeba wiedzieć to, co na ten temat ustaliła nauka, a także doświadczenie. Trzeba szanować specjalistów z tej dziedziny, bo przecież eksploatacja to powszechne działanie techniczno-ekonomiczne i każda nieprawidłowość kosztuje, często bardzo drogo. Tak, te drobiazgi kosztują bardzo drogo! Przypomnijmy sobie ile razy słyszeliśmy: to przecież taki drobiazg… Te drobiazgi dodawane przez lata powodują to, co zacytowałem na początku.

Na ilustracji widać fragment planu geodezji warszawskiej pełen błędów. W szczególności ul. Ostrobramska nigdy nie była Trasą Łazienkowską! Wszystkie one zostały przeniesione na inne plany – oficjalny w warszawskim Ratuszu i użytkowe. Szczególnie zostały utrwalone w Miejskim Systemie Informacji, którego naprawienie napotyka na sprzeciw nawet prezydentów!!!! Tak dalej nie może być.

RAFAŁ WODZICKI, ekspert eksploatacji

eksploatyka.wordpress.com

WordPress › Error

There has been a critical error on this website.

Learn more about troubleshooting WordPress.