Skandal w Sejmie, wniosek o odwołanie Witek

0
160

Mamy do czynienia z kryzysem w polskim Sejmie. Wczoraj w nocy, na oczach całego kraju doszło do rzeczy, która nigdy nie powinna mieć miejsca. Ponieważ wynik głosowania był niekorzystny dla władzy, doszło do jego bezprawnego jego anulowania przez marszałek Sejmu. – mówił Borys Budka w trakcie konferencji prasowej zorganizowanej w parlamencie.

Na nagraniach, które w tej chwili budzą wielkie emocje opinii publicznej słychać jak jedna z posłanek partii rządzącej mówi, że to głosowanie przegrywamy, więc to głosowanie należy anulować. Anulować bez trybu, wbrew regulaminowi Sejmu. Dlatego Koalicja Obywatelska przygotowała wniosek o odwołanie marszałka Sejmu z tej funkcji. Nie może być tak, że przejdziemy do porządku dziennego nad łamaniem prawa, nad łamaniem zasad parlamentaryzmu. Nie może być tak, iż większość rządowa, w razie niepowodzenia głosowania, może to głosowanie sobie anulować.

– Borys Budka mówił, iż jako przedstawiciel największego klubu opozycyjnego oczekuje pilnego spotkania z marszałek Sejmu, oczekuje tego, aby dzisiaj przedłożyła ona opinii publicznej prawdziwe wyniki tego głosowania. Tutaj nie chodzi tylko o jedno głosowanie, chodzi o prestiż i powagę instytucji.

Sejm musi, pełniąc swoją funkcję, nie może być maszynką do głosowania partii władzy i maszynką, którą w każdej chwili można anulować, jeżeli wynik głosowania jest nie po myśli władzy.

W naszej ocenie mogło dojść do poważnego naruszenia przepisów kodeksu karnego. Mogło tutaj dojść, jak wskazują eksperci do przestępstwa fałszerstwa. Dlatego kolejnym elementem działania w tej sprawie jest złożenie zawiadomienia o możliwości popełnienia przestępstwa.

– Borys Budka wyraził nadzieję, że jeszcze dzisiaj dojdzie do spotkania przewodniczącego klubu parlamentarnego KO z  panią marszałek Sejmu.

Foto: wiadomosci wp.pl, Tomasz Jarzębowski

Wideo: @Platforma News

Skomentuj

Prosze wpisz komentarz!
Wpisz Imie: