Skandal w Polskiej Fundacji Narodowej, z Polonią w tle

0
391

Mamy nowy wielki skandal z Polonią w tle. Polska Fundacja Narodowa według informacji mediów podpisała ,  lukratywny kontrakt z instytucją o nazwie White House Writers Group. Według ustaleń portalu Onet.pl, kluczową postacią w tej historii jest prof. Marek Jan Chodakiewicz. Zdaniem dziennikarzy on był beneficjantem tego dziwnego kontraktu. Posłowie opozycji zorganizowali dzisisiaj w Sejmie konferencję prasową na ten temat, informując o podjętych czynnościach w tej sprawie.. Posłowie w trakcie konferencji mówili o zorganizowaniu kanału przerzutowego pieniędzy do Stanów Zjednoczonych. W publikacji Onetu czytaliśmy między innymi” Na kontrakcie Polskiej Fundacji Narodowej z amerykańską firmą PR-ową White House Writers Group najbardziej skorzystała rodzina związanego z PiS-em polonijnego historyka Marka Chodakiewicza – pisze dziś w Onecie Andrzej Stankiewicz. W rozliczeniach WHWG znaleźliśmy olbrzymie przelewy dla jego siostry, żony, współpracownika i dla niego samego.

Dziennikarze Onetu ujawnili, . Amerykanie wzięli pieniądze, 20 milionów złotych m.in. za stworzenie w mediach społecznościowych profili o Polsce, które na całym świecie obserwuje po kilkanaście czy kilkadziesiąt osób. Dla porównania — Ambasada RP w Waszyngtonie dostaje rocznie na swoje wydatki i utrzymanie podobną kwotę. Czemu PFN podpisała taki lukratywny kontrakt właśnie z White House Writers Group? Według ustaleń Onetu, kluczową postacią w tej historii jest prof. Marek Jan Chodakiewicz.

Chodakiewicz jest związany z PiS — z nadania Ministerstwa Kultury jest m.in. członkiem rady programowej Muzeum II Wojny Światowej. Jego bliskim znajomym jest Maciej Świrski, który w momencie tworzenia Polskiej Fundacji Narodowej w 2016 r. został wiceprezesem fundacji ds. współpracy międzynarodowej. To właśnie Świrski zdecydował, by lukratywny kontrakt na promowanie Polski w USA trafił do firmy WHWG”.

Chodakiewicz ponadto był autorem kompromitujących go intelektualnie wykładów o społeczności LGBT. IPN odcinał się od poglądów głoszonych przez Chodakiewicza, ale fakt odbywania takich wykładów pod auspicjami IPN, kompromituje tę instytucję. Nie będziemy tutaj powtarzać bredni opowiadanych prze Chodakiewicza, gdyż nie ma to sensu. Zajmują się tym media krajowe.

Marek Chodakiewicz był autorem wstępu do mojej książki „POMOST”, opisującej historię tej polonijnej organizacji. Marek Chodakiewicz napisał wstęp na prośbę wydawcy tego opracowania Janusza Subczyńskiego. Osobiście Marka Chodakiewicza nigdy nie spotkałem i nigdy z nim nie rozmawiałem. Janusz Subczyński zmarł kilka lat temu.

Podczas konferencji prasowej podkreślano, iż miliony złotych, teoretycznie wydano na promowanie Polski za pośrednictwem mediów społecznościowych. Efekt tej kosztownej promocji jest taki, iż konto na Istagramie obserwuje 51 osób, zaś na kanale Youtube, owi promotorzy Polski mają kilkanaście subskrypcji. Co podkreślano podczas konferencji, mamy w tym przypadku do czynienia z rodziną wicepremiera Glińskiego. Tak na zdrowy rozum pieniądze te stanowiły dotację dla osób związanych z Prawem i Sprawiedliwością.  Nie jest to pierwszy skandal związany z Polską Fundacją Narodową.

Andrzej Jarmakowski

Wideo: Platforma News

Foto: Wirtualne media.pl