Sfrustrowane społeczeństwo reaguje na zamordowanie George’a Floyda

0
178


W całym kraju, w wielu stanach, doszło do rozruchów, po tym jak George Floyd, zmarł w trakcie brutalnej interwencji policji w Minneapolis.  Ludzie domagają się, aby policjantom uczestniczącym w zajściu, postawić zarzuty dokonania morderstwa. Biuro prokuratora stanowego informuje, że zarzuty być może zostaną postawione, dopóki to jednak nie nastąpi, trudno będzie mówić o uspokojeniu nastrojów. Ludzie oczekują konkretnych działań, a nie obietnic. Zbyt często obietnice w tej materii nie były dotrzymywane.

Manifestanci domagają się elementarnej sprawiedliwości. W odczuciu społecznym, reagują oni na jaskrawą niesprawiedliwość, jakiej doznał, zamordowany przez policję mężczyzna. Dostępne jest wideo z karygodnej akcji policji. Sprawa należy do oczywistych.  Wkurzeni ludzie manifestują, ze zbiorowym poczuciem, doznanej krzywdy. To bardzo niebezpieczna sytuacja, tutaj nie wystarczą przeprosiny szefa departamentu policji, czy banały wypowiadane przez gubernatora Minnesoty. Winni po prostu muszą zostać ukarani.

Tak ,w trakcie manifestacji doszło do aktów przemocy, które jednak moim zdaniem, wynikały one, również z powodu nieadekwatnych, niepotrzebnych środków przymusu, zastosowanych przez policję i władze.  Zarówno władze, jak i miejscowa policja w całej sprawie wykazały się moim zdaniem, rażącym brakiem kompetencji i zdrowego rozsądku.

W piątkowy poranek widzieliśmy sceny, które do tej pory oglądaliśmy wyłącznie w putinowskiej Rosji, na Węgrzech Orbana, w Turcji Erdogana, czy w Polsce Kaczyńskiego, kiedy policja aresztowała ekipę CNN, w trakcie pracy, gdy na żywo informowano opinię publiczną o tym co dzieje się w Minneapolis.

Nie zapomnę także tłumaczenia policjantów zatrzymujących dziennikarzy, kiedy stwierdzali, iż wykonywali polecenia przełożonych. Dokładnie tak samo mówili funkcjonariusze komunistycznej  Służby Bezpieczeństwa, którzy na przykład wchodzili do mojego mieszkania w Polsce, w celu dokonania rewizji. Oni też tylko wykonywali polecenia!

Mam nadzieję, iż prawnicy CNN nie odpuszczą i dowiemy się, z imienia i z nazwiska, jacy to konkretnie byli przełożeni, i że podniosą oni konsekwencję swoich bezprawnych, naruszających amerykańską konstytucję działań.  Zatrzymanie dziennikarzy jest czymś zupełnie niesłychanym, ktoś tam w tej Minnesocie upadł na głowę i to porządnie się, potłukł przy okazji.

Odnoszę wrażenie, iż w amerykańskim społeczeństwie od długiego czasu narasta frustracja, spwodowana, brutalnymi działaniami wielu, policyjnych departamentów.  Jest niestety tak, iż bardzo często w policyjnych departamentach istnieje specyficzna kultura, zmowa tuszowania i ukrywania przestępczych działań policji. Niezwykle silna jest korporacyjna policyjna solidarność. Instytucje, które teoretycznie powinny badać takie sprawy, bardzo często są skorumpowane poprzez źle rozumianą zawodową solidarność policjantów.

Przypadek George Floyda, nie jest przypadkiem odosobnionym, w Ameryce stanowczo zbyt wiele osób ginie, w trakcie policyjnych interwencji.

Moim zdaniem niezbędne jest dokładne zbadania działań policji i stworzenie realnej, cywilnej, społecznej kontroli, nad działaniami policji, która rzekomo przecież, działa w społecznym interesie. Społeczeństwo poprzez swoich przedstawicieli, powinno mieć większy wpływ na to, co ta policja, w tym społecznym interesie wyprawia.  Wielu Amerykanów, jest porządnie wkurzona tym, iż często dowiadują się, że policjanci stoją ponad prawem, działają w sposób budzący sprzeciw.  Brak rozwiązania tej sytuacji może prowadzić do wybuchu i do gwałtownych społecznych reakcji. Dlatego konieczna jest większa społeczna kontrola działań departamentów policji.

Zbyt często obserwujemy, iż policja jest państwem w państwie, obserwujemy odwrócenie pojęć, widzimy, iż tak na dobrą sprawę, to ludzie są dla policji, a nie policja dla ludzi.  Być może konieczne będzie wrócenie do korzeni, czy do wartości opisanych w amerykańskiej konstytucji, czyli mówiąc krótko, do fundamentalnego znaczenia, niezbywalnych praw człowieka. Może na ten aspekt należy położyć większy nacisk w procesie szkolenia policji.

Z ostatniej chwili: dowiedzieliśmy, iż wobec wydalonego już ze służby oficera Derek Chauvina prokuratura postawiła zarzut morderstwa, przebywa on w więzieniu.

Foto: cnn.com

Wideo: @ABC News

Andrzej Jarmakowski

Skomentuj

Prosze wpisz komentarz!
Wpisz Imie: