Senat uchwalił ustawę mającą pchnąć gospodarkę po opanowaniu pandemii

0
175


Republikanie i demokraci osiągnęli porozumienie, w sprawie ustawy mającej pomóc Amerykanom, dotkniętym  ekonomicznymi skutkami pandemii koronawirusa.  Senat w nocy przyjął historyczną ustawę, przeznaczając na walkę z koronawirusem i pomoc dla biznesu dotkniętego koronawirusem 2 biliony dolarów.  Nigdy wcześniej Kongres USA nie wydał jednorazowo tak gigantycznych pieniędzy. Ustawa teraz wróci do Izby Reprezentantów, gdzie pewnie procedowana będzie ekspresowo.

Co zawiera uchwalona ustawa kosztująca w sumie około 2 bilionów dolarów.

Amerykańskie małżeństwo zarabiający razem nie więcej jak 75.00 tysięcy dolarów otrzymają czek na $2.400. Natomiast jeżeli dochody przekraczają $100.000 rocznie nic nie dostaną, bo i tak jest im dobrze. Podstawą do stwierdzenia dochodów będą informacje przedstawione w rozliczeniu podatkowym, jeżeli nie  wysłano jeszcze rozliczenia za ostatni rok, termin został przesunięty, podstawą będzie rozliczenie za rok 2018. Jak wyliczają eksperci pomoc od rządu dostanie 90% Amerykanów. Dodajmy jeszcze, że małżeństwo dostanie $500.00 na każde dziecko do 17 roku życia.

Do 2021 roku przesunięte zostanie wprowadzenie w życie prawa związanego z tak zwanym „True ID”, bez którego nie będzie możliwe podróżowanie samolotem po USA.

Pieniądze szybciej otrzymają ci, którzy rozliczali się elektronicznie, dla nich pieniądze na konta zostaną przekazane automatycznie, pozostali na czeki poczekają od sześciu do 12 tygodni.

Ustawa przewiduje pomoc dla wielkich kompanii jak linie lotnicze oraz dla małego biznesu. Ważna informacja dla studentów, odroczone zostaną spłaty pożyczek zaciągniętych na opłacenie kosztów edukacji. Ułatwione i przedłużone będą możliwości otrzymania zasiłki dla bezrobotnych. Ustawa została tak skonstruowana, aby zachęcić pracodawców do zatrzymania pracowników i nie zwalniania ich z pracy.