Senat określa ramy czasowe na akcję w Syrii

0
407
atak na Syrię
atak na Syrię

Przygotowany we wtorek wieczorem tekst rezolucji Senatu, upoważniający prezydenta Baracka Obamę do rozpoczęcia akcji militarnej przeciwko reżimowi w Syrii, określa ramy czasowe jej trwania. Senat pragnie upoważnić prezydenta do podjęcia działań militarnych, które będą trwały nie dłużej niż 60 dni. Ograniczając ramy czasowe Sent pragnie, aby nie doszło z jednej strony do ekalacji działań, a z drugiej do wplątania się Ameryki w ten konflikt.

Eksperci podkreślają, że 60 dni to bardzo długo.Wydaje się mało prawdopodobnym, aby bombardowanie trwać miało tak długo. Eksperci militarni przewidywali, że akcja militarna trwać będzie kilka dni, najwyżej tydzień. To wystarczająco długo, aby pozbawić Syrię sił powietrznych, obrony przeciwlotniczej, jak i wiekszości, rakietowych środków przenoszenia broni chemicznej oraz wyeliminować bazy oddziałów findamentalistów religijnych, które z pewnością z przy okazji mogą stać się celem ataku.

Wcześniej we wtorek przed południem Barack Obama spotkał się z liderami Kongresu, przywódcami republikańskiej większości jak i demokratycznej mniejszości. Zarówno spiker Izby John Boehner jak i Nancy Pelosi poparli plany prezydenta. W ten sposób akcja militarna w Syrii zyskała ponadpartyjne poparcie.

Wypowiadając się dla sieci CNN senator John McCain (R-Az), komentując wyniki sonadży, z których wynika, że większość Amerykanów przeciwna jest akcji militarnej USA w Syrii, powiedział, że prezydent Obama powinien wystąpić z telewizyjnym orędziem, wyjaśniając Amerykanom motywy swojego postępowania. McCain wyraził jednocześnie poparcie dla prezydenta.

Z kolei sekeretarz stanu John Kerry przez kilka godzin zeznawał w Senacie. Kerry pdkreślił, że brak akcji ze strony USA po użyciu przez syryjski reżim broni chemicznej, spowoduje spadek prestiżu USA. Kerry przekonywał, że po i wojnie światowej cywilizowane narody umówiły się, iż broń chemiczna nie będzie używana. Prezydent Assad złamał te postanowienia i dlatego akcja militarna jest niezbędna.

Senatorowie zadawali sporo pytań, jednak widać było, iż prezydent dysponuje w tej sprawie wyraźnym poparciem obu partii politycznych. Senat nad rezolucją może głosować już dzisiaj albo w ciągu kilku najbliższych dni.Wynik głosowania jest jednak przesądzony.

AJ

Foto: navy.gov.com