Saudyjczycy wypowiedzieli wojnę wpływom Iranu

15
984

TornadoMało kto zauważył, ale w ubiegłym tygodniu rozpoczęła się nowa wojna, tym razem w Jemenie. Arabia Saudyjska zmontowała koalicję złożoną z państw arabskich, z Egiptu, Maroka, Kuwejtu, Omanu, Bahrajnu, Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Jordanii i kilku innych chętnych. Na spotkaniu Ligi Arabskiej w egipskim kurorcie w Sharm el Sheikh, gdzie zawsze wypoczywa wielu Polaków, podjęli decyzję o rozpoczęciu kampanii militarnej, przeciwko bojówkom Houthi, które opanowały większość terytorium Jemenu, który od wielu miesięcy pogrąża się w chaosie, może stanowić bazę dla wielu grup terrorystycznych. Saudyjski minister spraw zagranicznych oświadczył, że bojówkarze w istocie są narzędziem w rękach Iranu. Dlatego muszą zostać zniszczeni. Rozpoczęto naloty na bojówkarzy, ponadto zniszczone zostały magazyny armii Jemenu i szereg celów w portach tego kraju. Arabia Saudyjska w imieniu koalicjantów ogłosiła blokadę morską Jemenu, zapowiadając odcięcie wszystkich szlaków zaopatrzenia dla bojówkarzy.

Bojówkarze mający poparcie Teheranu protestują, wskazując, że w nalotach giną cywile,ponadto naruszona została integralność terytorium Jemenu, ale Saudów i innych uczestników koalicji zupełnie to nie wzrusza. Reprezentanci rządów Arabii Saudyjskiej i Egiptu ogłosili, że w każdej chwili, w Jemenie wylądować mogą żołnierze wojsk lądowych koalicji, głównie z Egiptu. Zresztą wcześniej już siły specjalne Arabii Saudyjskiej operowały w portach Jemenu, umożliwiając bezpieczne wycofanie niewielkich grup amerykańskich sił specjalnych, ścigających w Jemenie terrorystów także za pomocą dronów.

mapaJeżeli chodzi o Arabię Saudyjską wiadomo, że Rijad marzy o tym, aby operację w Jemenie zakończyć defiladą w Teheranie, na razie jednak pewnie marzenia te nie zostaną spełnione, choć kto wie. W kampanii lotniczej w Jemenie, nie uczestniczą Stany Zjednoczone. Amerykanie jakby znaleźli się trochę na marginesie wydarzeń w regionie. Formalnie Biały Dom popiera naloty, na proirańskich bojówkarzy, USA udzieliły także wsparcia logistycznego, pomagano zidentyfikować cele do ataków. Arabia Saudyjska dysponuje setką supernowoczesnych myśliwców, nowoczesne siły powietrzne posiadają ZEA, Jordania, Oman, Bahrajn, Kuwejt, arabska koalicja pod tym względem posiada znaczną siłę. Ciekawsza jest jeszcze jedna rzecz. Amerykańskie wsparcie logistyczne może jest i ważne, wiadomo jednak, że arabska koalicja walcząca z wpływami Iranu, ma poparcie Izraela, wsparcie logistyczne i wywiadowcze,co znacznie ułatwia działanie.

Armia arabska

Podejmując działania przeciwko Jemenowi członkowie Ligi Arabskiej postanowili ponadto w ciągu kilku miesięcy stworzyć siły arabskie liczące około 40 tysięcy żołnierzy. Gro sił lądowych zapewni Egipt. Arabia Saudyjska zapewni silne wsparcie lotnicze oraz nowoczesną technologię, siły specjalne. W skład wspólnych sił arabskich mają wejść także elitarne oddziały jordańskie. Przeciwko powstaniu sił panarabskich protestował Irak, ale obawy te zostały zignorowane. Mówi się, że celem armii arabskiej będzie Państwo Islamskie oraz położenie tamy rosnącym wpływom Iranu.

Decyzję o powołaniu armii arabskiej podjęto w kilka godzin po ogłoszeniu przez agencję Reutera, że wielkie mocarstwa bliskie są porozumienia z Iranem w sprawie jego programu atomowego. Premier Izraela Benjamin Netanyahu, powiedział, że porozumienie jest gorsze od tego spodziewanego. W kilka godzin po informacji Reutersa, podczas posiedzenia Ligi Arabskiej podjęto decyzję o utworzeniu armii arabskiej i o rozpoczęciu nalotów na Jemen. Może to być zbieg okoliczności, ale nie musi tak być. Na pewno koalicjanci są zdeterminowani, aby położyć kres rozszerzaniu wpływów Iranu, radykalizowaniu, dla własnych celów arabskiej ulicy. Rozpoczęcie samodzielnej akcji militarnej w Jemenie, jak i podjęcie działań na rzecz utworzenia armii arabskiej pokazuje, że dobrze, negocjacje trwają z Iranem, ale porozumienie, musi być jeszcze zaakceptowane przez kraje regionu. Armii Arabskiej nie uda się stworzyć w ciągu kilku miesięcy arabskiej armii. Jednak rozpoczęcie tych prac tworzy nową jakość, pokazuje, że państwa arabskie mogą z powodzeniem działać bez USA. Wiadomo, że w przypadku gdyby Iran stworzył własną bombę atomową, Arabia Saudyjska może zbudować swoją, w przeciągu kilku miesięcy, a niektórzy twierdzą, że nawet kilku tygodni.

Na ten temat do opinii publicznej przenika bardzo niewiele informacji, wiadomo jednak także, że służby wywiadowcze Izraela, Arabii Saudyjskiej i Jordanii blisko ze sobą współpracują od długiego już czasu. Arabia Saudyjska od dawna namawiała Amerykanów do interwencji zbrojnej przeciwko Iranowi i raz na zawsze, likwidacji jego nuklearnych ambicji. Kto wie, może w tej sprawie zdecydują się działać samodzielnie? Ostatnio Saudowie pokazali, że są zdolni szybko zmontować koalicję i rozpocząć samodzielne działania militarne. To Iranowi powinno dać sporo do myślenia, choć nie wiadomo, czy potrafią tam analizować wydarzenia. Zastanowić się także należy, czy Ameryka słusznie czyni, stając nieco z boku i jedynie reagując na to, co się dzieje w niespokojnym i skomplikowanym świecie arabskim. Republikanie z tego powody krytykują politykę zagraniczną prezydenta Obamy.

Andrzej Jarmakowski

Foto: www.moddb.com – samolot tornado należący do sił powietrznych Arabii Saudyjskiej.

mapa: operationworld.org

15 Komentarze

 1. Zdaniem Republikanów polityka zagraniczna Obamy to wielka katastrofa. Coś w tym jest skoro Ameryka staje się tylko biernym obeerwatorem. Trwa także neizwykle brutalna, zapomniana wojna domowa w Syrii…

 2. “Arabia Saudyjska zmontowała koalicję złożoną z państw arabskich, z Egiptu, Maroka, Kuwejtu, Omanu, Bahrajnu, Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Jordanii i kilku innych chętnych.”
  Na 19 terrorystów z 9 września 15 miało obywatelstwo Arabii Saudyjskiej, 2 było z Egiptu, 1 ze ZEA a jeden z Libanu. Też fajna koalicja. Coś się zmieniło? Kumple z podwórka jak widać cały czas się bawią razem.
  *
  Ilu spośród bandziorów z 9/11 było Irańczykami?
  Skąd pochodziła forsa Al-Kaidy?
  Just sayin’.
  *
  Arabia Saudyjska to jakieś 20 mln, może mniej plus kilka milionów imigrantów z Polski, to jest chciałem powiedzieć z Jemenu, Egiptu, Filipin, Indii, Pakistanu, Bangladeszu, itd.
  Iran to 80 mln ludzi.
  Kobiety i tu i tam nie mają za dobrze, ale bez porównania lepiej w Iranie niż u tego arabskiego “sojusznika” USA, co to z jego księciem czy królikiem prezio Krzak prowadzał się jak homiś za łapkę.
  *
  Ach gdyby tak udało się doprowadzić do wojny między Arabią Saudyjską a iranem!
  To by było fajnie! Jak za dobrych czasów wojny między Irakiem a Iranem…. można by obu stronom broń sprzedawać, biznes by się kręcił, Izrael by rósł w siłę a Amerykanom by się żyło dostatniej, ach, łezka się w oku kręci…

 3. No i co z tego? Fakt jest taki, że Saudowie to zmontowali i bombardują AAl-kaidę, to że tam w Arabii jest wielu zdezorientowanych to fakt. Prawda. Mają dla nich cele. Polityka nie jest zajęciem dla moralistów. zaa kaluzy tutaj nieco pomoralizował, jakby fakty mu się nie podobały. Mi też się czesto nie podobają, ale to w sumie ciekawe.

  • Powiedz @Jur który z okrętów V Floty wyleci w powietrze stojąc w porcie w Bahrajnie? Mają tam jakiś pancernik nazywający się Maine? A może któryś z niszczycieli nazywa się Maddox lub Turner Joy i nagle zobaczy irańskie duchy na radarze?
   *
   Niczego nie trzeba wymyślać tylko odgapiać od zawsze moralnych amerykańskich przodków.

 4. “Polityka nie jest zajęciem dla moralistów.”
  Przyszedł komornik i @Jurowi zajął traktor. Co to w końcu za różnica kto jest winien bankowi forsę, @Jur czy sąsiad @Jura?
  *
  Skoro bank sobie zapalnował 2 lata wcześniej, że @Jurowi ten traktor zajmie, to każdy powód jest dobry.
  *
  Józek, sąsiad @Jura wziął kredyt i spłaca.
  @Jurowi traktor zabrali.
  Nie będziemy moralizować. Bankowość nie jest zajęciem dla moralistów.
  *
  A dla kogo?
  Dla skoorwysynów?

 5. “Polityka nie jest zajęciem dla moralistów.”
  Przyszedł komornik i @Jurowi zajął traktor. Co to w końcu za różnica kto jest winien bankowi forsę, @Jur czy sąsiad @Jura?
  *
  Skoro bank sobie zapalnował 2 lata wcześniej, że @Jurowi ten traktor zajmie, to każdy powód jest dobry.
  *
  Józek, sąsiad @Jura wziął kredyt i spłaca.
  @Jurowi traktor zabrali.
  Nie będziemy moralizować. Bankowość nie jest zajęciem dla moralistów.
  *
  A dla kogo?
  Dla skoorwysynów?

 6. Pomyłka, Józek nie spłacał kredytu.
  *
  Wiem, wszelkie przykłady i dykteryjki nie mają sensu. Niektórych ludzi nikt i nic nie przekona. Dzięki takim wyborcom skoorwysyni są wybierani i mogą wydawać podatki na mordowanie milionów ludzi.
  *
  A @Jury patrzą na siebie w lustrach bez obrzydzenia. Nawet się sobie podobają… popatrz panie, jaki ja jestem inteligentny @Jur!

 7. 1. Nie wiem z czm tak naprawdę polemizuje tutaj za kałuzy.
  2. Zgadzam się, że w Arabii Saudyjskiej jest wielu religijnych pojebusów, może nawet wiekszość społeczeństwa to religijne pojebusy.
  3. Pojebusów religijnych nie brakuje w USA, a nawet w Polsce, patrz przyklad katolika Terlikowskiego. Pojebus taki jak Bin Laden. Różnica semantyczna.
  4. Mimo faktu dużego ilościowego natężenia religijnego pojebstwa mocarstwo Arabii Saudyjskiej politycznie racjonalnie.
  5, Uważam, ze akcja Monarchii Saudyjskiej w obronie upadającego Jemenu jest słuszna, ale autor tutaj jedynie realacjonuje czasową sekwencję zdrzeń.
  6. jkai jest związek z tymi zdarzeniami patrzenia w lustro, braku obrzydzenia, to już tajemnica Wielce Szanownego Interlokutora. Pozdrawiam.

 8. ja rozumiem, że Ursus pokazał nowe modele traktorów. Nie wiem co kredyt na traktor i sam traktor ma wspólnego z ataki ma proirańskich pojebusów w Jemenie. Mojemy Wielce Sznownemu Interlokutorowi pomieszało się.

  • W USA przez kilka lat tuż przed napaścią na Irak i tuż po niej 99.99% debilów w środkach masowego przekazu i w Kongresie, Senacie i rządzie MYLIŁ się Irak z Iranem. Do tej pory połowa z nich nie ma pojęcia jak poprawnie wymówić te nazwy.
   *
   Druga połowa za to epatuje nazwami miast i miasteczek w Iraku i w Syrii tak dobrze, jakby tam się urodzili i wychowali. Tacy to specjaliści od Bliskiego Wschodu się z nich porobili. Tylko im powierzać naprawianie świata. Za cudze pieniądze i za cudzą krew robią swoją karierę.
   *
   Ja się trzęsę ze strachu, że Holandia robi taki biznes z Rosją. Sprawdź sobie za ile miliardów ropę od nich kupuje. Może tylko jest centrum rozliczeniowym, nie mam pojęcia. Ale jak jakiemuś oszołomowi w USA zachce się zaatakować “popleczników Putina” i wyśle samoloty i rakiety na Holandię to Polska oberwie. Spokojna główka.
   *
   Tyle ma odebrany przez komornika traktor nie temu co brał pożyczkę wspólnego z polityką zagraniczną USA.

 9. Ameryce nie przeszkadza, że Arabia Saudyjska to jedno z najbardziej nietolerancyjnych i antychrześcijańskich państw. Obłuda i zakłamanie typowe dla yankesów.

Skomentuj

Prosze wpisz komentarz!
Wpisz Imie: