Rząd PiS podniesie ceny na alkohol i papierosy

0
33


Mateusz Morawiecki zajmuje się tworzeniem nowego rządu, ale także już pragnie nową kadencję rozpocząć od podniesienia podatków. Wzrośnie akcyza na papierosy i wyroby alkoholowe o 10%. Rząd liczy, iż uzyska z podwyżki akcyzy 1.7 miliarda  złotych w skali roku. Rząd pragnie, aby nowy podatek wszedł w życie już 1 stycznia 2020 roku. Pokazuje to, iż sytuacja budżetu i finansów publicznych wcale nie jest taka dobra, jak ją przedstawiał Morawiecki. Oczywiście najłatwiej podnosić podatki na alkohol i wyroby tytoniowe, zawsze można to, demagogicznie uzasadnić dbałością o trzeźwość narodu i jego zdrowie. Oczywiście problemem jest przemyt papierosów zza wschodniej granicy, gdzie papierosy nie są gorsze, a znacznie tańsze.

“Projekt ustawy przewiduje wprowadzenie zmian w ustawie (…) o podatku akcyzowym (…), których głównym celem jest realizacja działań w obszarze podatków. Projekt przewiduje indeksację stawek podatku akcyzowego na wyroby akcyzowe będące używkami tj. alkohol etylowy, piwo, wino, wyroby winiarskie, wyroby pośrednie, wyroby tytoniowe, susz tytoniowy i wyroby nowatorskie” – wyjaśniono w uzasadnieniu do projektu.

Fakt, iż podatek ma wzrosnąć od 1 stycznia wymaga szybkiego działania parlamentu. Ciekawe jak zachowa się Senat i czy przyjmie nowelizację szybko. Na razie prezydent powierzył misję utworzenia nowego rządu Mateuszowi Morawieckiemu. Zanim zmianie ulegnie ustawa o podatku akcyzowym, rząd musi uzyskać wotum zaufania parlamentu. Dlatego tempo w jakim rząd chce procesować ustawę zdumiewa. Czyżby sytuacja finansów publicznych była tak katastrofalna, że potrzebny jest taki pośpiech? Zwłaszcza, iż 1.7 miliarda, to z punktu widzenia budżetu to drobne. O co w tym wszystkim chodzi?

WHO, czyli Światowa Organizacja Zdrowia chciała podwyżki cen papierosów, tak, aby jedna paczka kosztowała w Polsce około 40 złotych. Byłaby to wspaniała wiadomość dla mafii, organizacji biznesowej, mającej w swoim statucie zapisane obchodzenie takich przepisów.

Foto: wp.wiadomości.pl

Wideo: @gk24.pl

Skomentuj

Prosze wpisz komentarz!
Wpisz Imie: