Rząd chce zlikwidować prywatne pogotowie ratunkowe w Polsce

0
413

Ministerstwo Zdrowia chce zlikwidować prywatne pogotowie. To oznacza zniszczenie dwudziestu firm. I obniżenie poziomu świadczonych usług w polskiej służbie zdrowia. Korzyści dla pacjentów nie widać.

– Propozycja rządu jest oparta na błędnej diagnozie – mówi w rozmowie z MarketNews24 dr Aleksander Łaszek, główny ekonomista Forum Obywatelskiego Rozwoju (FOR). – To jest żerowanie na niechęci do prywatnej służby zdrowia.

Na dodatek, jak ocenia ekspert FOR, proces uchwalania ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym jest przykładem patologii legislacji: – Najpierw, tego samego dnia Ministerstwo Zdrowia zgłosiło dwie nowelizacje ustawy. Następnie, po tym, jak przepisy tzw. dużej nowelizacji spotkały się z krytycznymi opiniami ze strony Ministerstwa Spraw Zagranicznych i Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, skierowano do Sejmu mniej kontrowersyjną małą nowelizację, uzupełnioną jednak w ostatniej chwili w formie autopoprawki o najważniejszy przepis dużej.

Projekt ustawy nie zawiera uzasadnienia dlaczego w Polsce należy znacjonalizować prywatne pogotowie. Działa dwadzieścia takich firm, a jak są oceniane?

Według Najwyższej Izby Kontroli największy prywatny dostawca usług ratownictwa medycznego w Polsce firma Falck, zapewnia „optymalny poziom realizacji zadań w zakresie przygotowania i prowadzenia działań ratowniczych”. Oprócz duńskiego przedsiębiorstwa na rynku działa jeszcze 19 podmiotów, w które uderzy proponowana ustawa.

W 1990 roku Polska i Dania podpisały umowę w sprawie popierania i wzajemnej ochrony inwestycji. Na mocy tej umowy Falck będzie mógł dochodzić odszkodowania od państwa polskiego.

– Przez to, że nie będzie na rynku konkurencji, jakość usług dla chorych nie poprawi się – komentuje dr A.Łaszek.

Foto: ambulans-kapela.com

Wideo i tekst: @MarketNews24