Rynek rozczarowany decyzjami Trumpa

0
231


Rozczarowanie decyzjami Donalda Trumpa, dało rynkom kolejny pretekst do wyprzedaży. Rynek na świecie, negatywnie przyjął wczorajsze orędzie prezydenta USA. Eksperci przedstawione działania dotyczące pakietu ratunkowego prezydenta USA ocenili negatywnie, otrzymaliśmy ogólniki i mało konkretnych decyzji, a zakaz podróżowania przez 30 dni do Europy zupełnie zaskoczył inwestorów. Początkowo miał on dotyczyć także handlu, ale później szef Białego Domu uściślił, że w żadnym stopniu nie zostanie on dotknięty ograniczeniami.

Giełdy w Azji mocno na czerwono, na czerwono także w Europie. Giełdy w Azji traciły w granicach pięciu procent. Giełda w Niemczech traciła w granicach 6%.  Po wystąpieniu prezydenta USA tak zwane „futures”, spadły aż o 1000 punktów.  W Warszawie na giełdzie kompletna panika, najważniejsze indeksy tracą około 10% swojej wartości.

Zawieszenie lotów do Ameryki, mocno uderzy w Polskie Linie Lotnicze LOT. To nie ulega wątpliwości.  W Polsce istotny wzrost ilości zachorowań. W tej chwili na rano mamy w Polsce już 47 przypadków potwierdzonego koronawirusa. Mamy także pierwszy zgon w Polsce. W Illinois, liczba przypadków wzrosła do 25. W USA ostatnia liczba zarażeń wynosiła 1209. Sytuacja jest jednak dynamiczna, może zmieniać się z godziny na godzinę.

Politycy i komentatorzy przypominają kryzys finansowy z 2008 roku. Wówczas to prezydent George W. Bush razem pracował z Kongresem, aby przygotować odpowiedni pakiet ratunkowy, który przyniósł zresztą dobre wyniki. Zawodowa liga koszykówki NBA odwołała sezon, spodziwamy się, przełożenia piłkarskich mistrzostw Europy. Pewnie nie zostaną dokończone rozgrywki włoskiej ligi. Niektóre kluby, które w swoich szeregach mają już zarażonych zawodników, wycofały się z rozgrywek. Dzisiaj na nadzwyczajnym zebraniu zbiera się zarząd PZPN, nie wykluczone, iż zawieszone zostaną rozgrywki Ekstraklasy piłkarskiej.

Należy zauważyć, iż zupełnie nieodpowiedzialnie zachowuje się Episkopat Polski. Liczne, niedzielne msze mogą stać się wylęgarnią koronawirusa. Modlitwą i wodą święconą nie zwalczy się koronawirusa.  Mam nadzieję, iż polscy biskupi w , w końcu pójdą po rozum do głowy. Jeżeli tego nie uczynią, powinni zostać przymuszeni przez państwo.

Wielu gubernatorów, w tym J,B. Pritzker z Illinois, nie kryją swojej frustracji, spowodowanej polityką rządu federalnego.  Cały czas brakuje testów, co uniemożliwia ograniczenie zasięgu pandemii.

Po otwarciu giełdy w Nowym Jorku, straciła ona ponad 7% i zgodnie z regulaminem giełdy notowania wstrzymano na 15 minut. Po wznowieniu notowań indeks Dow tracił ponad 8%, czyli ponad 2000 punktów. Indeks S&P tracił ponad 6%. Jednak index Dow o 10 czasu chicagowskiego pomału zaczął odrabiać straty, tracąc już nie 2000 punktów, a “tylko” 1200 punktów. Zobaczymy jak będzie wyglądało w dalszej części dnia.

Wideo: @The White House