Rozpoczyna się kolejny niespokojny tydzień

0
1421

Godziny dzielą nas od rozpoczęcia, od dawna planowanych wspólnych manewrów armii Stanów Zjednoczonych i Korei Południowej. Z tej okazji Korea Północna, jak zwykle wydała ostre oświadczenie, stwierdzając, iż takie prowokacyjne działania prowadzić mogą do wybuchu niekontrolowanego konfliktu nuklearnego.  Przy okazji, jak zwykle grożono atakiem, tym razem nie tylko na wyspę Guam, ale także na Hawaje i cele położone na kontynencie północnoamerykańskim.

Korea Północna odłożyła przeprowadzenie kolejnych testów z rakietami balistycznymi, które spaść miały kilkadziesiąt mil od Guam, stwierdzając, iż obserwować będzie zachowanie USA. Reżim w Pyongyangu uznając rozpoczęcie manewrów za dobry pretekst, może pokusić się o przeprowadzenie kolejnego testu rakiety balistycznej. Może nie z czterema rakietami, ale z powodzeniem wystarczy jeden test, aby rozwścieczyć Waszyngton.

Chiny i Rosja także jak zwykle wezwały Amerykę do rezygnacji z manewrów.  To taki dyplomatyczny teatr, niby dlaczego Amerykanie mieliby odwoływać manewry?

Prezydent gotów jest wysłać do Afganistanu dodatkowych 4 tysiące amerykańskich żołnierzy,  z czego szef Pentagonu generał Mattis nie jest zachwycony. Obecnie rząd w Kabulu kontroluje jedynie połowę terytorium kraju. Rozpoczynający się tydzień powinien wyjaśnić jaka ostatecznie będzie strategia USA wobec Afganistanu.

Tymczasem przyszły tydzień może oznaczać rozpoczęcie kolejnego kryzysu wokół Iranu i wyjścia tego kraju z porozumienia nuklearnego zawartego jeszcze w czasie prezydentury Obamy. W Waszyngtonie przyszły tydzień, to jeszcze tydzień wakacyjny, więc w Kongresie pewnie nic wielkiego się nie wydarzy.

Ubiegły tydzień upłynął pod znakiem, kontrowersji powstałych wokół wypowiedzi prezydenta dotyczących wydarzeń wstanie Virginia. Doprowadziły do politycznej izolacji Białego Domu, rezygnowali różni współpracownicy prezydenta zasiadający w rozmaitych ciałach doradczych. Od prezydenta dystansowała się także coraz większa liczba republikańskich ustawodawców.

Najbliższy tydzień pokaże jak prezydent i Biały Dom poradzą sobie z tą izolacją?

Po oświadczeniu złożonym przez szefa senackiej Komisji Spraw Zagranicznych senatora Corkera, dziennikarze swobodniej pytać będą ustawodawców republikańskich na temat kondycji psychicznej prezydenta. Kondycja prezydenta była jednym z głównych tematów minionego tygodnia.  Od tematu tego nie uciekniemy pewnie także w trakcie najbliższych siedmiu dni.

 

Poniedziałek przyniesie ciekawe spotkanie z wyborcami w okręgu wyborczym numer 1 w stanie Wisconsin. Reprezentantem z tego, bardzo konserwatywnego okręgu, jest spiker Izby Paul Ryan. Jak przebiegać będzie spotkanie,  o co pytać będą wyborcy? Będzie to bardzo ciekawe spotkanie, zwłaszcza, że chodzi o jeden z najbardziej konserwatywnych okręgów na politycznej mapie Ameryki. Transmisję zapewnia CNN, w poniedziałek wieczorem.

Foto: Daily Express

Wideo: CNN

Andrzej Jarmakowski