Rada Europy : reformy PiS to frankenstainizacji polskiego prawa

0
40


Rady Europy, zdecydowaną większością głosów przyjęła rezolucję ws. Polski, która zakłada wezwanie do objęcia naszego kraju procedurą monitoringu. Polska będzie jedynym krajem UE podlegającym tej procedurze Rady Europy. W rezolucji mowa również o “frankenstainizacji polskiego prawa”.

– Źle oceniamy stan reformy sądownictwa w Polsce – podsumowała raport poseł-sprawozdawca Azadeh Rojhan Gustafsson, powołując się na ustalenia Komisji Weneckiej i dodając, że “polski rząd nie wykazuje chęci współpracy z Radą Europy”.

Raport Rady Europy nie zostawia suchej nitki na pisowskich reformach w sadach. Jest on powszechnie dostępny na stronach Rady Europy, raport jest oczywiście dokumentem publicznym.  Zwrócono w debacie uwagę, że politycy PiS w debacie, w Polsce kraju fałszywie powołują się na rozwiązania stosowane z innych krajach. Jednak w tych krajach sędziowie są niezależni od władzy politycznej, czego nie można powiedzieć o Polsce.

To prawda, to często używany argument przez PiS. “jeśli system sądowniczy nie jest bezstronny, nie może bronić obywateli przed państwem” – stwierdzamy w rezolucji.

Wiemy, że prezydent zaprosił do siebie liderów opozycji, reprezentowanej przez szefów opozycyjnych klubów parlamentarnych. Prezydent nie podpisał jeszcze ustawy kagańcowej, czy spotkanie to oznacza, ze wykorzystując veto prezydenta PiS wycofa się z tej ustawy? Nie wiem, ciągle wydaje się to mało prawdopodobne, choć rezolucja Rady Europy jest poważnym ostrzeżeniem dla PiS.  W Europie powszechne w Europie jest przekonanie, iż pozyskiwanie środków unijnych winno być uzależnione od przestrzegania unijnych wartości, takich jak praworządność. Obecnie trwają prace nad nowym budżetem.   Powodem do wstydu dla Polski jest to, aby Komisja Wenecka musiała przyjeżdżać do Polski i zajmować się brakiem praworządności w kraju nad Wisłą. Rządy PiS przynoszą Polsce wstyd.

Skomentuj

Prosze wpisz komentarz!
Wpisz Imie: