Przed ostatnią debatą

0
356

Las VegasDzisiaj wieczorem ostatnia prezydencka debata. Hillary Clinton przystąpi do niej jako zdecydowana sondażowa liderka. Według ostatniego, dzisiejszego sondażu Hillary Clinton posiada 9 punktową przewagę nad Donadem Trumpem. Zamierza na nią w skali kraju 47% zarejestrowanych wyborców, na Trumpa 38%. Wśród mężczyzn proporcje wyglądają nieco inaczej 46-44% na korzyść Hillary Clinton. Wśród kobiet Clinton posiada blisko 20% przewagę.

Dla Hillary Clinton korzystnym jest, że ostatnia debata poświęcona będzie głównie tematyce bezpieczeństwa, a więc polityce zagranicznej. Hillary Clinton posiada ogromną przewagę nad swoim rywalem, w dziedzinie doświadczenia i wiedzy w tym zakresie. Trump wiedząc, że debata jest jego ostatnią szansą, będzie zdecydowanie atakował, wykorzystując sprawę ujawnionej poczty elektronicznej sztabu, Hillary Clinton. To marny argument dla Trumpa. W ujawnionych, wykradzionych przez Moskwę dokumentach dostarczonych do WikiLeaks, nie ma niczego, czego Clinton nie mówiła publicznie. Dotyczy to także rzekomo tajnych wystąpień dla ludzi z Wall Street. Ujawnienie tych skradzionych dokumentów, było strzałem z kapiszona. Trump ośmiesza się mówiąc o jakiejś wielkiej aferze związanej z tymi dokumentami. Nie ma tam niczego. Afera polega na tym, że Rosja w ten sposób usiłuje wpłynąć na wynik wyborów w USA, zaś kandydat jednej z głównych partii daje się na to nabierać.   To jest prawdziwa afera.

 

Debata odbędzie się w momencie gwałtownego zaostrzenia stosunków rosyjsko – amerykańskich, spowodowanych zaangażowaniem Rosji w Syrii. Rosjanie wysłali swoje największe okręty wojenne, w tym jedyny lotniskowiec oraz okręt flagowy rosyjskiej marynarki nowoczesny krążownik rakietowy „Piotr Wielki” w asyście silnej eskorty na Morze Śródziemne. Po raz pierwszy w historii z pokładu rosyjskiego lotniskowca wykonywane będą loty bojowe.

Rosja umieściła w rejonie Kalininingradu rakiety Iskander, które w każdej chwili mogą zostać uzbrojone w głowice nuklearne.

Rosja wypowiedziała USA porozumienie o utylizacji plutonu. Ameryka, sporym kosztem pomogła Rosji po upadku Związku Sowieckiego, w zabezpieczeniu broni jądrowej i plutonu. Obecnie Putin zerwał tę współpracę. W Syrii, Rosja przez USA i Europę oskarżana jest o barbarzyństwo, a nawet zbrodnie wojenne. Chodzi o naloty w rejonie Aleppo, gdzie rosyjskie samoloty atakują cele cywilne, jak szpitale, szkoły. Rosja stara pomóc się reżimowi Assada, wyprzeć rebeliantów, ale póki co bez skutku. Militarnie wojska Assada znalazły się w trudnej sytuacji i bez poparcia Rosji, zostałyby dawno pokonane. To Rosja, kosztem pogromów ludności cywilnej utrzymuje reżim Assada. Teraz zostanie on dodatkowo wspomożony przez lotnictwo z lotniskowca. Najpierw jednak rosyjska eskadra musi dopłynąć na miejsce.W rejs wyruszyła z dalekiej północy. Stworzy to jednak niebezpieczną sytuację blisko siebie, nad tym samym obszarem operować będą silne zespoły marynarki wojennej.

Mimo to rosyjskie samoloty i tak operują w Syrii, tankując w powietrzu, odbywają długą drogę zanim dotrą do celu.  Donald Trump mówił, iż Rosja w Syrii walczy z dżihadystami, co jest ewidentną nieprawdą. Jeżeli powtórzy te kłamstwa, Hillary Clinton będzie mogła to wykorzystać. Nie jest prawdą, co powtarzał kandydat republikanów, iż nie wiemy kim są ludzie, którzy porwali się do walki przeciwko Assadowi. Otóż często wiemy i to w wielu wypadkach, bardzo dobrze wiemy.

Rozpoczęła się ofensywa sił irackich na Mosul, ofensywa idzie dobrze, wojska systematycznie wypierają oddziały terrorystów. Ustępująca administracja jeszcze przed końcem kadencji może pokonać tak zwane Państwo Islamskie.

 

Trump z ostatnich debatach nie odpowiedział na żadne pytanie, nie przedstawił żadnego konkretu, dotyczącego ekonomii, czy jakiejkolwiek innej dziedziny życia, operował sloganami. Mam nadzieję, iż w ostatniej debacie nie pozwolą mu na to prowadzący i przede wszystkim Hillary Clinton.  Trump mówił, że zaraz na początku swojego urzędowania zamierza spotkać się z Putinem, aby załatwić wszystkie sprawy sporne. To brzmi jak zapowiedź nowej Jałty. Trump nic nie mówi o współpracy z sojusznikami, tylko o rozmowach z Putinem.

Sondażowa przewaga Hillary Clinton nie świadczy o tym, że wynik wyborów jest przesądzony. Hillary Clinton według najnowszego sondażu remisuje w Ohio, blisko remisu jest w Północnej Karolinie. Bardzo niewielka jest przewaga z Nevadzie i na Florydzie. Przy niekorzystnym scenariuszu, patrząc na mapę elektorską wynik wyborów wcale nie jest jeszcze przesądzony. Biorąc pod uwagę stany jak Ohio, czy Nevadę, bardzo ważny będzie wynik ostatniej debaty. Przypomnijmy, że Amerykanie przyznali wygraną Hillary Clinton, inaczej oceniając, niż polscy komentatorzy.

Ciekawostka. Do kampanii postanowił włączyć się Michael Moore, który prezentuje swój najnowszy film: „TmmpLand”. To taki typowi filmowy paszkwil, jak zwykle bardzo zręcznie zrealizowany.

Oczywiście jeszcze dzisiaj skomentujemy debatę, krótko po jej zakończeniu, gdy znane będą pierwsze sondaże. Przypomnijmy, że w przypadku drugiej debaty badania prowadzone dzień po debacie przyznały Hillary Clinton zwycięstwo jeszcze bardziej wyraźne niż wynikało to z sondażu prowadzonego na zlecenie CNN.

Wideo1: Youtube.com/MSNBC

Wideo2 NPR/Youtube.com/

Foto: NPR
Andrzej Jarmakowski

Skomentuj

Prosze wpisz komentarz!
Wpisz Imie: