Przed meczem z Kolumbią

0
500

 W niedzielę w piłkarskich mistrzostwach świata Polska zagra z Kolumbią, reprezentacją kraju, z którego wywodzi się piosenkarka Shakira i wielu innych pisarzy i artystów , jak i gangsterów którzy, w piłkę nożną zainwestowali wielkie pieniądze.  José de la Concordia García Márquez, noblista, to wybitny kolumbijski pisarz. Jednak znacznie bardziej bardziej znany od niego był Pablo Escobar, twórca wielkiego imperium narkotykowego, a zarazem twórca potęgi kolumbijskiej piłki. W Medelin Escobar budował osiedla dla biednych. Przy każdym osiedlu powstawało boisko do piłki nożnej. Kolumbijskie kluby , zasilane kasą narkotykowego bosa, zaczęły odnosić sukcesy w rozgrywkach międzynarodowych. Narkotykowy boss organizował przyjęcia dla gwiazd piłki nożnej pamiętane do dzisiaj.  Takich przyjęć dzisiaj już nie ma, chyba, że u niektórych rosyjskich oligarchów, którzy także potrafią mile spędzać czas.

Escobar stworzył potężne narkotykowe imperium, został  jednak, jak to bywa z gangsterami, pokonany. Padł ofiarą intrygi, która wyniosła na szczyt kartel z miasta Cali.  Oczywiście piłkarskiej społeczności nie przeszkadzało, że kolumbijska piłka nożna, jest ekspozyturą i wielką pralnią pieniędzy dla narkotykowych bossów. Dla FIFY nigdy nie był to jakiś problem. W trakcie piłkarskich mistrzostw świata rozgrywanych w USA, kolumbijski piłkarz strzelił  samobójczą bramkę. Potem za to, został zastrzelony w nocnym klubie w Medelin.

Escobara, już nie ma wśród żywych, nie ma  Jego wspaniałych przyjęć, ale na jego miejsce przyszli inni. Życie nie znosi pustki, produkcja kokainy przynosi zbyt wielkie dochody, aby możliwym było wyeliminowanie narkotyków z rynku.Obecnie po części kartele kolumbijskie wyeliminowane zostały przez meksykańskie gangi. Meksyk staje się takim upadającym państwem, rządzonym przez rozmaitych watażków. W meksykańskiej piłce pełno jest narkotykowych pieniędzy.

W przypadku Kolumbii ekonomiści wymyślili termin: „gospodarka równoległa”.  Mówiąc po polsku termin ten oznacza nielegalny sektor gospodarczy, opłacający kogo trzeba, zajmujący się produkcją  kokainy.  Kolumbia nadal jest największym na świecie producentem kokainy. Na stadionie w Kazaniu, ubrani na żółto kibice Kolumbii, którzy licznie przyjechali dopingować swój zespół, to w dużej części jak to poetycko określono ” pracownicy równoległego sektora w gospodarce. Współcześni bossowie narkotykowi starają się być niewidoczni.  Wychodzą ze słusznego założenia, że nie sposób takiego biznesu prowadzić na okładkach ‘Time”Magazine.

Nie bywają na trybunach, nie dają się fotografować, jak miało to miejsce w przypadku Escobara, zresztą przez wielu Kolumbijczyków do dzisiaj uważanego za bohatera narodowego, orędownika ubogich, człowieka dobrego i sprawiedliwego.

Nie byłoby dobrze, gdyby polscy kibice pomyśleli sobie, że są w czymkolwiek lepsi od Kolumbijczyków, zatrudnionych w „ równoległej ekonomii. Polska piłka nożna też miała i posiada do dzisiaj, bliskie związki ze zorganizowaną przestępczością. Szef gdańskiej mafii „Nikoś” był członkiem zarządu Lechii Gdańsk, dostał nawet dyplom „Zasłużony dla Miasta Gdańska”. Organizacje kibolskie w Bydgoszczy zostały uznane za zorganizowane grupy przestępcze o charakterze zbrojnym. Podobnie było w Lublinie, gdzie na czele miejscowych kiboli stała „burdel mama”, właścicielka wielu lubelskich agencji towarzyskich. Jej grupa także została za zorganizowaną grupę przestępczą o charakterze zbrojnym. Lista grup kibolskich jest długa.

W czasach zimnej wojny Ameryka Południowa była miejscem starcia Ameryki i Sowietów. Już po przyjeździe do USA miałem zaszczyt uczestniczyć w konferencji prasowej, gdzie pokazywano nam pistolety maszynowe M-16, zgubione, stracone przez amerykańskich żołnierzy w czasie wojny wietnamskiej. Świadczyły o tym numery seryjne broni.  Karabiny te odzyskiwano w Salwadorze i Kolumbii po potyczkach z bandami FARC.   Broń  te zatoczyła wielkie koło, przez Wietnam, Chiny, Moskwę, aby potem trafić do usłużnych idiotów w Ameryce Łacińskiej.  Patrząc  się na zmagania tych współczesnych galdiatorów, pamiętajmy, iż  wiele rzeczy związanych z wielkim biznesem jakim jest piłka nożna jest chorych. Pamiętam też film, gdzie naukowcy, tuż przed końcem świata, żegnając się z życiem, wznoszą ostatni toast za „Manchester United” rzecz jasna. Piłka nożna jest prawdziwym kulturowym  fenomenem. A jak patrzę na kadrę Kolumbii, widać, że łatwo nie będzie.  Co nie znaczy, że należy pozostać bezkrytycznym. Obecna władza w Polsce niebezpiecznie flirtuje z kibolskimi faszystami. Nic dobrego z tego nie wyjdzie. Już przyniosło to Polsce wiele wstydu.

Kadra Kolumbii

Bramkarze : David Ospina (Arsenal), Camilo Vargas (Deportivo Cali), Jose Cuadrado (Once Caldas).

Obrońcy : Cristian Zapata (Milan), Davinson Sanchez (Tottenham), Santiago Arias (PSV Eindhoven), Oscar Murillo (Pachuca), Frank Fabra (Boca Juniors), Johan Mojica (Girona), Yerry Mina (Barcelona).

Pomocnicy: Wílmar Barrios (Boca Juniors), Carlos Sanchez (Espanyol), Jefferson Lerma (Levante), Jose Izquierdo (Brighton), James Rodriguez (Bayern Munich), Abel Aguilar (Deportivo Cali), Mateus Uribe (America, dawniej klub cartelu Cali)), Juan Quintero (River Plate), Juan Cuadrado (Juventus).

Napastnicy : Radamel Falcao (Monaco), Miguel Borja (Palmeiras), Carlos Bacca (Villarreal), Luis Muriel (Sevilla).

Dla poprawy nastroju i złagodzenia emocji, piekne wideo kolumbijskiej gwiazdy.

Foto: AP East News Na zdjęciu Pablo Escobar na stadionie w Medelin

Wideo:@Andra