Protesty trwają, ale jak wyjść z kryzysu?

0
179

Kolejny ważny dzień w Ameryce, choć za sprawą prezydenta Donalda Trumpa, trzeba było się uszczypnąć, aby przekonać, że to naprawdę się dzieje. Prezydent podczas swojego dzisiejszego wystąpienia odbył coś w rodzaju rundy honorowej, wyrażając entuzjazm, z powodu rosnącej giełdy i tego, iż rzekomo gospodarka wygląda znakomicie.  Prezydent mili się, ekonomia, nie jest w dobrej kondycji. Sukcesem według prezydenta ma być fakt, iż bezrobocie przekracza 13%, jest prawie tak wysokie jak w czasie Wielkiego Kryzysu Ekonomicznego, w latach trzydziestych, minionego stulecia. J,C. Penney zamyka ponad setkę swoich sklepów, na lotniskach parkują samoloty wielu linii lotniczych i nic nie wskazuje, aby miały wrócić do latania. Ludzie tracą pracę, rzeczywiście jest cudownie.   Prezydent powiedział, że George Floyd pewnie cieszy się w niebie, że spada bezrobocie.

Prezydent kreuje własną, nie istniejącą w realnym świecie rzeczywistość. Jeżeli chodzi o gospodarkę nie ma się z czego cieszyć, Sytuacja jest trudna.  Prezydent mówił, iż to dobry dzień dla Floyda. Prezydentowi można przypomnieć, iż Floyd nie żyje. Trudno mówić o dobrym dniu dla Niego, zwłaszcza, że trwa żałoba po zamordowanym. Może warto to uszanować.

W całym kraju trwają protesty i uroczystości pogrzebowe George Floyda, mają one pokojowy charakter.  Gubernator stanu Nowy Jork zawiesił dwóch policjantów z oddziału szybkiego reagowania, z Buffalo, którzy brutalnie powalili na ziemię sędziwego uczestnika protestów. Na znak protestu 72 policjantów z tego oddziału odeszło ze służby. Pokazuje to jak silna jest solidarność policyjna, uważają oni, iż najwyraźniej, stoją ponad prawem. Przeprowadzenie reformy nie będzie łatwe.

Niestety, skrytykować także muszę Joe Bidena i przywództwo Partii Demokratycznej. Uważam, iż nie może ono ograniczać się tylko do krytyki Donalda Trumpa. Trzeba także powiedzieć jak Biden pragnie rozwiązać ten kryzys, w jaki sposób pragnie on zreformować policję, aby nie dochodziło do takich sytuacji jak w Minnesocie. Uważam, iż milczenie jest poważnym błędem kampanii Bidena.

W prasie mnóstwo pomysłów na ten temat:

Na początek należy skazać policjantów biorących udział w morderstwie. To pierwsza sprawa, bez czego trudno liczyć na uspokojenie nastrojów.  Ten postulat pojawia się we wszystkich propozycjach.

– Należy opracować federalne standardy przyjmowania do pracy w policji i odpowiednie testy psychologiczne, które powinni przechodzić kandydaci do pracy w policji.

– Tak samo należy opracować w porozumieniu ze stanami, federalne standardy, kod etyczny dla policjantów, nie może być tak, że policjant, przeciwko któremu złożono 10 skarg nadal, spokojnie wykonuje swoją pracę.Przypomnijmy, iż na mordercę Floyda złożono 18 skarg.

– Należy ograniczyć immunitet policji, przy składaniu pozwów o naruszenie praw człowieka, jak i immunitet dotyczący złamania Konstytucji USA, w sprawach karnych.

– Należy stworzyć federalną bazę danych, która zbierać będzie dane dotyczące policyjnej przemocy w USA. Na razie takiej bazy nie ma, Departament Sprawiedliwości nic w tej sprawie nic robi.

– Zmienić należy system szkolenia policji, tak, aby policjanci rozumieli, iż są po to, aby ludziom nieść pomoc, a nie są siła represyjną.

– Szkolenie należy zmienić tak, aby policjanci, że tworzą państwa w państwie, a ludzie są tylko dodatkiem do tej struktury.

Oczywiście, to tylko kilka pomysłów. Swoje robię poszczególne miasta. Minneapolis zakazało taktyki duszenia. Policja potrzebować będzie zgody szefa departamentu, na użycie gazów oraz gumowej amunicji. Wiele innych miast przyjmuje swoje rozwiązania. Potrzebny jest jednak program federalny. Błędem jest, iż Biden nie przedstawił swoich propozycji, co uczyni jeśli wygra wybory prezydenckie. To z pewnością będzie ważny punkt kampanii wyborczej. Im prędzej poznamy Jego propozycje tym, lepiej.

Komisarz NFL Roger Goodell przeprosił Amerykę za ignorancję ligi. Powiedział, iż on i zarząd Ligi nie zareagował właściwie na informacje płynące od zawodników na temat rasowej niesprawiedliwości w USA.  Komisarz NFL przyznał, iż rację miał Colin Kaepernick, a nie Liga NFL. Pokazuje to, iż w USA dokonuje się ważna zmiana.

Trwa pandemia

Dzisiaj w USA prawie pond 23 tysięcy nowych zachorowań. Zmarło blisko 1000 osób. W Wielu stanach jak Północna Karolina i Kalifornia niebezpiecznie rośnie ilość zachorowań. W USA zmarło już prawie 111,00 osób. Pandemia trwa, ilość zachorowań niebezpiecznie rośnie.

Andrzej Jarmakowski

Skomentuj

Prosze wpisz komentarz!
Wpisz Imie: