Proszę przynieść kije. Zaplanowano atrakcje dla dzieci

0
487


Jeżeli ktoś lubi horrory, to Pruchnik zaprasza w każdy Wielki Piątek. Można przyjść z rodzinami. Proszę ubrać się na sportowo. Będą atrakcje dla dzieci.

Jest coś niesamowicie przerażającego w gromadzie rozpalonych dzieci, głównie chłopców, okładających kijami kukłę Żyda, Judasza, w Polsce – w miejscu, gdzie zostało zamordowanych około 6 milionów Żydów. Obraz zabawy-tradycji ludowej w Pruchniku jest tak surrealistyczny, że przypomina raczej sekwencję krwawego horroru, w którym na polach kukurydzy, zdziczałe i opętane jakimś amokiem dzieci, dokonują mordu na dorosłym farmerze, winiąc go, przykładowo, za brak deszczu.

Czas rodzinny w Pruchniku. Z tyłu, w odległości kilku metrów, aby nie przeszkadzać oraz dać trochę poczucia samodzielności dziecku, stoją rodzice, przyjaciele, krewni. I wszyscy zachęcają do obijania kukły, jakby dzieci uczestniczyły w ważnych zawodach. Który z nich mocniej przyłoży? Gapie podpowiadają jak uderzać, w jakie miejsca, aby zabolało Żyda zdrajcę.

Dzieci czują, że jest to jakaś inicjacja. Wchodzą dzisiaj w świat, który był dostępny tylko dla starszych. I stają się kapłanami tajemnicy, która łączy wspólnotę. Każdy z nich chce się więc wykazać. Jeden z chłopców trzyma nogę na głowie kukły, jak myśliwy, dumy ze swojej zdobyczy. Rodzice pstrykają zdjęcia. Później Romuś i Arturek zobaczą fotki na fejsie. Będzie się czym pochwalić! Cały Pruchnik patrzy. I wszyscy w szkole będą zazdrościć.

30 razów dla Judasza. Liczymy głośno, wszyscy razem! I żadnych przerw, bo Judasz wstanie i ucieknie! Już? Na pewno? To teraz jeszcze 5 razów za to, że Żydzi domagają się zwrotu majątku – krzyczy tłum. Rodzice też się dobrze bawią. Kukła jest już nieźle zmaltretowana. Za chwilę trzeba oderwać jej głowę i korpus spalić. Ale to za chwilę, bo dzieci dalej walą kijami. Ale zabawa!

Czas rodzinny dziś w Pruchniku. Poświęcone już w koszyku.

Ostatnie dwa zdanie zostały zapożyczone z wiersza Ludwika Janiona. Zdjęcie archiwalne z ok. 1941 r.

Dariusz Wiśniewski

Skomentuj

Prosze wpisz komentarz!
Wpisz Imie: