Prodemokratyczna Polonia pisze list do chicagowskiego kardynała Cupicha

9
2417

Polskie parafie i polscy księża w USA od wielu lat czynnie uczestniczą w procesie radykalizacji środowiska polonijnego. W salach parafialnych – udostępnianych nieodpłatnie – odbywają się spotkania z gośćmi z Polski. Przyjeżdża tutaj sama ekstrema. Spotkania przypominają seanse nienawiści i ksenofobii. Goście przyjmują też pieniądze, ofiarowane z wdzięczności i od “serca”. Indoktrynacja Polonii jest więc opłacana przez nią samą. Wydarzenia promują i nagłaśniają Radio Maryja oraz sklerykalizowane audycje radiowe. Też nieodpłatnie. Stąd – chętnych, aby spotkać się z “patriotyczną” Polonią jest bardzo dużo.

Polonijne Chicago odwiedziła właśnie dr Ewa Kurek, której poglądy mają charakter antysemicki (o Żydach, którzy się bawili w getcie). Za kilka dni będzie Robert Winnicki – polski neonazista. Co kilka miesięcy z wykładami przybywa tutaj Grzegorz Braun, Macierewicz dalej ciągnie zamach smoleński, Piotr Jaroszyński daje odczyty o zagrożeniach ze strony Islamu. Tadeusz Rydzyk wpada dwa razy w roku. I wielu innych.

Stany Zjednoczone są krajem, gdzie rozdział Państwa od Kościoła jest znacznie bardziej przestrzegany niż w Polsce. Polish Freedom Network, międzystanowa organizacja Polaków mieszkających w USA i wspierających wszystkie działania umacniające demokrację, wystosowała list do kardynała Cupicha w Chicago, aby cofnął pozwolenie na polityczne spotkania w miejscach, które nie są do tego przeznaczone. Kardynał prawdopodobnie nawet nie wie, co się tam dzieje. Zamierzamy też powiadomić amerykańską prasę.

Radykalizacja Polonii ma również negatywny wpływ na demokrację w Polsce.
Prosimy o podpisy w komentarzach. Można też dzwonić z naszym apelem bezpośrednio do Archidiecezji na numer: 312.534.8230
(poniżej list)

Polish Freedom Network/Chicago

Od redakcji:

O  odczycie Pani Kurek zostałem powiadomiony przez przyjaciół z Nowego Jorku,którym udało się po interwencji biskupa w Nowym Jorku nie dopuścić do antysemickich odczytów Pani Kurek.  Ze swojej strony pocztą elektroniczną także wysłałem list do  kardynała.

AJ

Your Eminence Cardinal Cupich

We are writing to you today as part of the Polish-American community in Chicago. There are religious and non-religious members of our community and we must express our concern over the political engagement and lack of respect to others, presented in recent years by some of the polish Catholic parishes and the clergy. The rise of religious hatred and anti-Semitism in our current climate is of deep concern to all of us, and recent attacks on churches, synagogues, mosques and religious houses of worship signal that the Church’s role in intervening and alleviating these pressures is more important now than ever.

We recently learned that the Polish parish of Holy Trinity church, and St. Hyacinth Basilic in Chicago are hosting far-right anti-Semitic historian Ewa Kurek, to speak in their church halls on June 2nd and 4th (tonight at 8PM), 2019. We feel that such an invitation will bring unnecessary mounting pressure to an already combustible atmosphere, and reflects poorly on the entire Church, of which many of us are a part. In addition to this, we believe the highly controversial political views of Mrs. Kurek make this an inappropriate step beyond the separation of Church and State. In her writings, Mrs. Kurek has alleged that, “Jews forged a separate peace with the Nazis during the occupation of Poland and had happily confined themselves to ghettos, while accusing Poland’s urbanized and assimilated Jews of being Nazi collaborators during the Holocaust.” Such ahistorical statements do not foster a healthy relationship with our interfaith neighbors.

Last year, this same author headed a speaking tour in which she expressed her revisionist Holocaust perspectives to a wide Polish audience, and her events received negative press throughout the United States. She has been denounced by many prominent Polish American organizations and rejected from receiving the Jan Karski award when her most recent writings were uncovered. The fringes of society still embrace Mrs. Kurek, but we believe the Church should stand up for the common good, working towards a more loving and cohesive society while remaining neutral within such mired politics.

In addition to Mrs Kurek presentations, within next few days there will be another event where Polish far-right politician Robert Winnicki is planned to appear at St. Hyacinth Basilica on June 9th after Mass at 12:30 and in St. Ferdinand church on June 10th after Mass at 7PM. Robert Winnicki is the leader of the “National Movement” (Ruch Narodowy), a nationalist Polish political party.

We humbly petition that you ask these parishes to remove Mrs. Kurek’s, Robert Winnicki or any other future events hosting far-right, nationalist, anti-Semitic, xenophobic guests from their venue, as any association with those guests will bring harm to the Church and its congregation’s good name.

Respectfully Yours,

For Polish Freedom Network
Peter Jan Włodarczyk
Izabela J. Barry
Dariusz Wiśniewski
Artur Marcinski
Robert Krajewski
Hanna i Darek Dziobacki
John Fudala
Ewa Tomas
Roman Boszko
Dorothy Lafontaine
David Bogacz

Foto: Garnek

9 Komentarze

  1. Jestem za tym kościół nie powinien być wykorzystywany do żadnej propagandy , skoro maja tyle ludzi którzy chcą słuchać ich kłamstw to niech zrobią ściepę i wynajmują prywatne sale

  2. Macierewicz,Sakiewicz i i jego GP oraz inni ,Szydlo,Morawiecki, Legutko też przyjeżdżają do USA, aby siać propagandę wśród tamtejszej Polonii. Ten ostatni nawet salwował się ucieczką przed Policją z Akademika gdzie miał mieć wyklad.UK nie wpuściła na swoje terytorium faszystów :Miedlara,Winnickiego , Ziemkiewicza i paru innych .W Kanadzie ponoć już Rydzyk na zakaz wjazdu ,za wspieranie faszystów i obecnie konfederacji.Teraz szukają poklasku wśród górali i ściany wschodniej.Polonia PiS niech się opamięta ,bo może się to skończyć więzieniem i deportacją.

  3. Oczywiście, że należy piętnować wszystkie przypadki antysemityzmu. Jednak panowie Jarmakowski i Wiśniewski to dla mnie hipokryci (pozostałych osób nie znam). Piszą do kardynała list w sprawie wystąpień antysemickich przy polskich parafiach w Chicago, ale jednocześnie zachowują milczenie na temat, że ich ulubiona partia przez nieporozumienie zwana demokratyczną coraz bardziej staje się antysemicka. Nie czytałem na ten temat ani jednego komentarza na łamach PfP. Może to przypadek, że osoby kierujące “demokratów” w kierunku antysemityzmu jednocześnie wściekle walczą z Trumpem i chcą go zniszczyć, a może nie. Może panowie Jarmakowski i Wiśniewski tak nienawidzą Trumpa, że im nie przeszkadza wzrastający antysemityzm partii “demokratycznej”.

  4. To dobrze, że wreszcie mój pomysł napisania listu do kardynała Cupicha został zrealizowany przez organizację. O tym, że Ci naganiacze polskich najprawdziwszych najczęściej wiejskich patriotów oczytanych przez takie gazety jak np “Kurier” trwają na stanowisku swojego “własnego prawa”. Tak to dzieje się w takich państwach jak Korea północna i Chiny dla przypomnienia. Są tę takie komentarze jak jakiś “dosmucacz” smutniejszy od niedorobionego Trumpa tzw. “dziobaka panienek” za zdobyte nielegalnie pieniądze. Dawno temu bo jeszcze za rządów Platformy Obywatelskiej wysłałem list do prokuratora Generalnego Seremeta , że Macierewicz chodzi po parafiach i zbiera pieniądze na swoich ponoć odczytach prawdziwości wiary tych chłopków chodzących na jego spotkania i douczenia się większego patriotyzmu. Niestety były prokurator nic z tym nie zrobił i dzisiaj pewnie myśli, że tego żałuje ale to po czasie. Zaczął się bawić w demokrację i przez to przegrał a z taką bandą jak Legutki i Macierewicze niestety nie wolno a tylko trzeba ich pozamykać jak najszybciej. Niestety taka ta Polska jest. Dzisiaj możemy się spodziewać w niedalekiej przyszłości, że już niedługo będziemy zamykać uczciwych ludzi w więzienia prze bandziorów z organizacji “Bezprawia i Niesprawiedliwości.

  5. Dobrze by wreszcie było aby te typy od komentowania chciały się ujawnić i nie pisać głupich komentarzy z za kurtyny.

  6. Koszmarna jest ta nasza Polonia. Żyją w swoim światku, odcięci od polskiej rzeczywistości. Przyswajają “wiedzę” od nawiedzonych, “jedynie nieomylnych” i uważających się za powołanych (przez Boga i kościół) do sprawowania władzy. Czy Ci.ludzie nie mają swojego rozumu??? Czemu nie zapali się czerwona lampka, jak słuchają na “wykładach” tych bredni antysemickich, neofaszystowkich, czemu nie widzą pogardy dla innych ludzi? Czy już całkiem wyprano im mózgi?
    Uważam, że osoby przebywające poza granicami kraju dłużej niż trwa kadencja Sejmu (4-5 lat) nie powinny mieć praw do głosowania. Przecież oni, w większosci, nie mają zielonego pojęcia co się naprawdę dzieje w kraju, a chcą wpływać na nasz los. Niech przyjadą i tu pomieszkają, wtedy porozmawiamy. A po powrocie będą mieli oczywiście pelne prawo do głosowania. Niestety mam też w rodzinie taki “przypadek” (na szczęście tylko jeden) – cytuję: “co wy chcecie, przecież wam wszystko dają i jeszcze źle? Koszmar

Skomentuj

Prosze wpisz komentarz!
Wpisz Imie: