Prezydent Trump wyrzucił Johna Boltona

0
228

Wczoraj poinformowałem Johna Boltona, że jego usługi nie są już potrzebne w Białym Domu. Nie zgadzałem się zdecydowanie z wieloma z jego sugestiami, podobnie jak inni pracownicy administracji, a zatem poprosiłem go o rezygnację, którą przekazano mi dziś rano. Bardzo dziękuję Johnowi za jego służbę. W przyszłym tygodniu mianuję nowego doradcę ds. bezpieczeństwa narodowego” – napisał Donald Trump na Twitterze.  O konfliktach związanych z Johnem Boltonem mówiono już od dawna. Bolton uchodził za wielkiego wroga Unii Europejskiej, należał do tak zwanych jastrzębi w konflikcie z Iranem. W administracji od dawana mówiono o jego konflikcie z sekretarzem stanu Mike Pompeo. W zasadzie od pewnego czasu zastanawiano się kto kogo wysadzi z siodła, Pompeo, Boltona, czy doradca d/s bezpieczeństwa narodowego, sekretarza stanu. Odszedł Bolton, który jeżeli chodzi o politykę zagraniczną miał opinię nawiedzonego radykała. Wielu wskazywało, iż nie rozumiał on znaczenia dla USA dobrych relacji z europejskimi sojusznikami jak Francja i Niemcy, nie doceniał wagi relacji transatlantyckich, w tej dziedzinie był złym duchem prezydenta.Oczywiście natychmiast ruszyła giełda nazwisk dotycząca następcy. Prezydent potrafi jednak zaskakiwać, więc poczekajmy na decyzję prezydenta.

Choć dla mnie porażająca jest inna historia.   Znacznie ważniejsze od rezygnacji Boltona.

Otóż okazuje się, iż USA ewakuowały z Rosji, swojego szpiega, mającego dostęp do wielu kluczowych informacji. Ewakuowana Go wraz z z rodziną, gyż obawiano  się, iż prezydent wygada się na temat jego istnienia. Komentatorzy zwracają uwagę, iż prezydent spotykał się z Putinem w cztery oczy, bez udziału osób trzecich. Obawiano się tego, że dekonspiracja oznaczać będzie śmierć dla agenta oraz jego rodziny.

Ponadto w rozmowach ze swoimi współpracownikami nie ukrywał negatywnego stosunku do umieszczania szpiegów blisko przywódców w krajach, których nie można uznać za zaprzyjaźnione. Dlatego postanowiono nie ryzykować.

Prezydent wyrażał pogląd, iż większe znaczenie mają dobre relacje z przywódcami, co pozwoli załatwić wiele spornych spraw.  Do tematu jeszcze wrócimy. W każdym razie wygląda na to, że wywiad USA stracił w Rosji, bezcenne źródło informacji. Tyle wiemy, na obecną chwilę. No, żona amerykańskiego agenta kupiła dom w stanie Wirginia.

Foto: BBC .com

AJ