Prezydent podpisze tymczasowy budżet oraz ogłosi stan wyjątkowy?

1
262


Biały Dom informuje, iż prezydent podpisze tymczasowy budżet, co pozwoli uniknąć kolejnego zatrzymania prac rządu. Jednocześnie prezydent ma ogłosić stan wyjątkowy, co pozwoli mu uzyskać pieniądze na budowę muru na granicy z Meksykiem. Demokraci natychmiast, co już oficjalnie zapowiedziano, zaskarżą decyzję o stanie wyjątkowym do sądu.

Ameryka znajdzie się w kryzysie konstytucyjnym. Konstytucja stwierdza, iż to Kongres decyduje o wydatkach rządu. Prezydent w tymczasowym budżecie, który ma podpisać, nie dostał pieniędzy na mur na granicy z Meksykiem, więc postanowił powiedzieć, iż nie przejmuje się Kongresem i tak postawi na swoim.  Jakie stanowisko zajmie sąd? Trudno powiedzieć. Sprawa nie posiada precedensów. Sądy nie lubią wypowiadać się na temat sprów na temat kompetencji pomiędzy poszczególnymi działami rządu, między władzą ustawodawczą i wykonawczą.

Wielu republikanów przeciwnych jest ogłaszaniu stanu wyjątkowemu  z powodu muru. Ustawodawcy być może podejmą działania zmierzające do ograniczenia praw prezydenta w tym zakresie. Przeforsowanie takiego rozwiązania będzie trudne.

Foto: rmf24.pl|570 × 300 jpeg

AJ

1 Komentarz

Skomentuj

Prosze wpisz komentarz!
Wpisz Imie: