Prezydent podpisuje dekret o wzmocnieniu patroli granicznych i budowie muru

0
652

Prezydent Donald Trump odwiedził w środę siedzibę Homeland Security, gdzie podpisał dwa dekrety zmierzające do spełnienia ważnych obietnic wyborczych prezydenta. Pierwszy dekret dotyczy wzmocnienia Urzędu Imigracyjnego o 5 tysięcy nowych funkcjonariuszy, Mają oni pomóc strzec granicy jak i pomóc w deportacjach nielegalnych imigrantów z USA. Prezydent w swoim wystąpieniu wezwał także do pomocy dla tych Amerykanów, którzy zostali poszkodowani przez nielegalnych imigrantów, dokonujących przestępstw na terenie USA.

Drugi dekret zobowiązuje Homeland Security do wybudowania muru na granicy z Meksykiem. Na początku za mur zapłacić mają podatnicy, jednak potem Meksyk ma pokryć koszty, choć prezydent tego kraju zapewnia, iż mowy nie, a dla Jego kraju to sprawa honoru.  Prezydent Trump twierdzi, że posiada silne argumenty, które zmuszą Meksyk do poniesienia kosztów tej budowy. Zapewne prezydent myśli o naciskach jakie będzie mógł wywrzeć w trakcie obiecanych renegocjacji umowy NAFTA.  Na razie ani Meksyk, ani Kanada, nie wyrażają zainteresowania renegocjacją umowy.

Dekrety prezydenta mają symboliczny charakter, najpierw określić trzeba koszty muru, wykonać odpowiednie projekty. Fundusze na budowę muru będzie musial przyznać Kongres USA.

Tak więc prezydent mówił, że budowa muru najwcześniej będzie się mogła rozpocząć za kilka miesięcy.

Podpisywane w ostatnich dniach dekrety, są w gruncie rzeczy deklaracją woli prezydenta. W wielu wypadkach bez funduszy przyznawanych przez Kongres, nie da się tych celów osiągnąć, ale ostatnio Kongres akceptuje wszystkich kandydatów do administracji zaproponowanych przez prezydenta. Na razie nic nie wskazuje, aby republikańska większość w Kongresie nie przyznała funduszy publicznych na budowę muru na granicy.

Budowa muru będzie wymagała rozwiązania wielu delikatnych problemów dotyczących ekosystemu na granicy. Na razie nie wiadomo jak te problemu miałyby zostać rozwiązane. Prezydent w dekrecie zapowiedział także obcięcie funduszy dla miast nie stosujących się do federalnych przepisów imigracyjnych. Jednym z takich miast jest Chicago.

Foto: Nature

wideo: CNN/Youtube.com

Andrzej Jarmakowski

WordPress › Error

There has been a critical error on this website.

Learn more about troubleshooting WordPress.