Powstaje najdroższa spółka giełdowa na świecie. Co się stanie z cenami ropy?

2
424

Rodzina królewska z Arabii Saudyjskiej chce zarobić 100 mld USD, sprzedając akcje swojej naftowej firmy i wprowadzając ją na giełdę. Po IPO będzie to najdroższa spółka giełdowa na świecie. Do czasu debiutu giełdowego Arabia będzie chciała utrzymać wysokie ceny ropy.

Apple czy Microsoft i Alphabet (właściciel Google) mogą już porzucić marzenia o byciu firmą o największej wartości rynkowej. – To przygotowywane IPO oznacza, że będzie to spółka o wartości 2 bln USD, a więc najdroższa na świecie – mówi w rozmowie z MarketNews24 Michał Stajniak, ekspert XTB.

Te plany rodziny królewskiej będą miały wpływ na ceny ropy naftowej na świecie. Obecnie dolar się wzmacnia, a więc surowce powinny tanieć. Tak się jednak nie dzieje z ropą naftową. Powodem ograniczenia w wydobyciu wprowadzone przez kraje OPEC.

– Arabia Saudyjska będzie chciała utrzymywać ograniczenia w wydobyciu do czasu pierwszej ofert publicznej swojej firmy Saudi Arabian – komentuje M.Stajniak.

Foto: Livemint

Wideo i tekst: @MarketNews24

2 Komentarze

  1. A to ciekawe, bo jeśli rodziny królewskie na bliskim wschodzie zaczną tworzyć spółki akcyjne to może zupełnie zmienić rynek

Skomentuj

Prosze wpisz komentarz!
Wpisz Imie: