Porozumienie rządu z lekarzami rezydentami, liczne pytania

0
412

Media informują o porozumieniu rządu z lekarzami rezydentami.  Niestety jak zwracano uwagę podczas konferencji prasowej w Sejmie papier przyjmie wszystko.  Przede wszystkim opinia publiczna powinna poznać treść zawartego porozumienia. Mówiono o podwyżkach płac. Gdzie zabezpieczono środki na ten cel? Czy obciążony zostanie NFZ, samorządy, dyrektorzy szpitali? Jak wysokie będą to podwyżki? Także nie wiadomo. Czy rząd w związku z podwyżkami przeprowadzi nowelizację budżetu?

Nadchodzą informacje, iż w porozumieniu zawarto informacje o czasie dojścia Polski o finansowania służby zdrowia na poziomie 6% PKB, podobno ma to być w roku 2024, czyli w czasie, kiedy mało kto będzie już pamiętał o obecnym rządzie.

Nie wiadomo także, czy lekarze ponownie podpisywać będą umowy pozwalające na pracę w większym wymiarze godzin. Minister apelował do lekarzy, aby pracowali dłużej. O ile dłużej? Czy lekarze mają pracować po 100 godzin tygodniowo, aby potem popełniać błędy medyczne?

Pytań jest znacznie więcej jak i mało precyzyjnych zapisów. Co oznacza, że lekarze specjaliści dostaną podwyżki tylko jeśli pracują tylko w jednym szpitalu. Stwierdzenia takie wymagają pilnego doprecyzowania.

Lekarze rezydenci protestowali od października, trzeba było zmiany ministra, aby w ogóle rozpoczęły się jakieś rozmowy.

Więcej na ten temat w materiale wideo.

Foto: Radio Maryja

Wideo: @Platforma News