Porozumienie programowe Platformy Obywatelskiej i .Nowoczesnej

1
414

Reforma samorządowa, to być może najważniejsza z reform wprowadzonych po 1989 roku. W tym roku odbędą się najważniejsze wybory samorządowe po 1989 roku. Polacy dokonają wyboru pomiędzy Polską samorządną, a Polską scentralizowaną, proponowaną przez PIS. Polska samorządna z silną pozycją samorządu. to kraj, gdzie lokalne społeczności mają wpływ na to co dzieje się w ich małej Ojczyźnie. Władze centralne nie są w tym modelu najważniejsze.

Biorąc pod uwagę nadchodzących wyborach samorządowych największe partie opozycyjne Platforma Obywatelska i .Nowoczesna prowadzili rozmowy, które przyniosły porozumienie programowe. Obie partie uzgodniły programowe minimum „Bliżej ludzi”.  To porozumienie programowe pozwoli obu partiom zawrzeć porozumienie polityczne, do wyborów do sejmików wojewódzkich.

Ogłoszony manifest programowy odpowiada na podstawowe pytanie: „O co chcemy się bić w tych wyborach samorządowych. Porozumienie pokazuje  jakiej Polski chcemy.

Zawarte porozumienie programowe pokazuje, że zgodnie z oczekiwaniami wielu wyborców opozycja potrafi  się jednoczyć.

Porozumienie programowe broniąc idei samorządności, zakłada, iż obywatele w lokalnych strukturach mają posiadać więcej środków finansowych,powinni decydować. o większej ilości spraw niż obecnie.

Zawarte porozumienie programowe zakłada nie tylko likwidację Urzędów Wojewódzkich, ale wzmocnienie Rad Osiedli, Rad Dzielnic, jak i Sołectw, samorządy te zostaną wzmocniono finansowo.

Samorządy współpracować będą z organizacjami  poza rządowymi. Obie partie chcą, aby dochody z PiT-u i CIT-u zostawały tam, gdzie są wypracowywane, a nie były zagarniane przez rząd centralny w Warszawie.

Zawarte porozumienie, to także nowa polska miejska, z nową ustawą metropolitalną.

Więcej o zawartym porozumieniu „Bliżej Ludzi”, w materiale wideo z konferencji prasowej jaka dzisiaj odbyła się w Sejmie, gdzie przedstawiono założenia programy „Bliżej ludzi”.

AJ

Foto: wMeritum.pl

Wideo: Platforma News

1 Komentarz

  1. Z wyborow na kolejne wybory cos tylko obiecuja i deklaruja. Zaczynaja tworzyc pewnego rodzaju fuzje i porozumienia- moze i to jest jakies wyjscie ale w/g mnie obecnie na PiS potrzebna jest jedna koalicyjna partia i silny przywodca, ktory jasno okresli jakie zostana wprowadzone zmiany aby przestac wreszcie dewastowac to co Polska osiagnela dobrego przez te niemal 30 lat.Potrzebny jest program naprawczy aby odzyskac wiarygodnosc na swiecie, potrzebni sa prawnicy i ekonomisci oraz dyplomaci umiejacy isc na kompromisy a jednoczesnie bronic twardo interesu Polski i ej obywateli. Niestety nikogo takiego nie ma a ciagle sa tylko wpadki i male wojenki w opozycji co jest jawnie wysmiewane przez obecnie rzadzacych. Jezeli opozycja tego nie zrozumie czekaja Polske kolejne lata dewastacji i odosobnienia oraz rzadow pana wojta i plebana niekoniecznie w tak wymienionej kolejnosci.

Comments are closed.