Pomnik Kolumba słusznie usunięty

4
441


Jako historyk, prześladowany w mojej byłej Ojczyźnie, w Polsce, za próby mówienia prawdy o historii, chciałem podziękować burmistrz Chicago Lori Lightfoot, za zdjęcie obrzydliwego pomnika Krzysztofa Kolumba. Mam nadzieję, iż zdjęcie tego pomnika stanie inspiracją do głębszej refleksji nad naszą historią. Służyć będzie poznaniu naszej historii, niestety, często będącej, ponurą opowieścią. Lepszy świat zbudujemy tylko wówczas, jak będziemy potrafili wyciągnąć wnioski, z ponurej przeszłości. Nie bójmy się prawdy, o tej przeszłości.

Z przerażeniem obserwuję, jak historia, staje się przedmiotem manipulacji i propagandy politycznej. Gdy patrzę na media społecznościowe zastanawiam się,  czy niektórzy moi rodacy w Chicago kompletnie zbaranieli? I uważają, iż mamy cześć oddawać ludobójcom, wyjątkowo obrzydliwym zbrodniarzom? Przecież jeżeli Kolumb ma być postacią pomnikową, to tylko czekać, jak nastąpi rehabilitacja doktora Mengele. I proszę mi nie opowiadać tutaj, że to były inne czasy i inne standardy. Nie, standardy były takie same. Przecież to święty Tomasz, już na długo przed Kolumbem dowodził, iż prawa naturalne, przynależne osobie ludzkiej, są niezbywalne.  Jak zaś te niezbywalne prawa traktował Krzysztof Kolumb?

Według dzisiejszych norm prawnych Kolumb odpowiadałby, za ogromną ilość przestępstw gospodarczych. Przede wszystkim jednak odpowiadałby przed Międzynarodowym Trybunałem w Hadze, za zbrodnie przeciwko ludzkości. Ludobójstwo zgodnie z międzynarodowymi standardami przedawnieniu nie ulega. Wyobrażam więc sobie pośmiertny proces Kolumba, w efekcie którego skazany zostanie na wieczne potępienie.  Tak, to straszne, z Kolumbem związana jest mroczna tajemnica, o której świat jakby zapomniał, o której świat jakby nie chciałby pamiętać, gdyż tak mu było wygodnie. Łatwiej było sobie stworzyć bohatera, czczonego na przykład przez włoską społeczność.

Przed rozpoczęciem swojej pierwszej wyprawy Kolumb zawarł niezwykle korzystną dla siebie umowę, gwarantującą mu wielkie bogactwo. Bogactwo to okupione zostało krwią tysięcy ludzi. W jednym z punktów oskarżenia znalazłby się bogaty materiał dowodowy obrazujący mechanizm prosty, zbrodniczy podatkowy wymyślony przez Kolumba: Każdy, który ukończył 14 lat, co kwartał musiał oddawać Kolumbowi określoną ilość złotego kruszcu. Gdy w danym rejonie wyspy złoto nie występowało, zamiennikiem było dziesięć kilogramów przędzy bawełnianej. Ci, którzy składali daninę, otrzymywali krążek do noszenia na szyi, żeby było wiadomo, że wywiązali się z obowiązku. Taki rodzaj zaświadczenia za zapłacenie podatku. Tym zaś, którzy nie złożyli daniny, obcinano dłonie i pozostawiano na wykrwawienie się.  Przesadne porównanie Kolumba do Mengele? Nie wiemy ilu ludziom obcięto dłonie na polecenie Kolumba. Chodzi jednak o tysiące, więc zarzut ludobójstwa Indian jest, jak najbardziej uzasadniony.

Kolumb stworzył cały system, gnębienia ludzi, zamiany ich w niewolników, nieprawdopodobnego wyzysku. W momencie przybycia Kolumba na Karaiby mieszkało od dwóch do trzech milionów Indian. Po kilku latach rządów Kolumba, zostało już ich około 100 tysięcy. Unaocznia to skalę ludobójstwa Kolumba.

Hiszpanie wraz z Kolumbem przywieźli ze sobą psy myśliwskie. Ulubionym sportem stało się polowanie na Indian, których nie uważano za ludzi. Psy zasmakowały w ludzkim mięsie. Nic  dziwnego, że ludzkie mięso, poczęto na targach sprzedawać jako karma dla zwierząt.

W akcie oskarżenie Kolumba byłoby sporo o ucinaniu języków i jak zwykle w takich wypadkach o seksualnym wykorzystywaniu kobiet. Zbrodnie przeciwko kobietom to osobny punkt w akcie oskarżenia. Nawet kilkuletnie dzieci padało ofiarami gwałtów dokonywanych przez ludzi Kolumba.  Rzekome szerzenie chrześcijaństwa przez Kolumba wiązało się z ogromną demoralizacją i z masową zbrodnią na tle seksualnym.

Tak więc oddawajcie hołd temu zbrodniarzowi. Niektórzy mówią, iż Kolumb przywiózł do Ameryki technologię i cywilizację.  Technologię, cywilizację przywieźli i owszem zupełnie inne europejskie niespokojne duchy. Kolumb przywiózł ze sobą masową zbrodnię, dokonywaną w imieniu hiszpańskiego tronu i królowej. Literatura dotycząca zbrodni Kolumba jest bogata, wiele z nich zostało dobrze udokumentowanych. Jest więc możliwe przygotowanie aktu oskarżenia, gwarantującego, że Kolumb się nie wywinie i odpowie za swoje zbrodnie. To nie jest tak, iż obalając pomnik Kolumba ktoś zwariował i chce na nowo napisać historię. Przy okazji Kolumba przypominamy, jak ta historia, naprawdę wyglądała.

Spacerując po parku nad jeziorem Michigan, pomyślcie o tych tysiącach ludzi, nastolatkach, którym obcięto dłonie, gdyż nie zdołali zapłacić daniny temu zdziercy i mordercy. Później niektórzy z Was powiedzą, iż to wredni lewacy niszczą Wam Kolumba. Wasz problem, Wasz wybór. Ja dziękuję Pani burmistrz za odważną decyzję.

Andrzej Jarmakowski

Wideo: @  Inside Edition

Foto: Today in history.com

4 Komentarze

  1. Panie redaktorze, zawsze w takich wypadkach dobrze jest podać łatwe do znalezienia źródła mówiące o zbrodniach Kolumba. W celu edukacyjnym, gdyż niewielu polonusów cokolwiek wie na ten temat. Zresztą włącznie ze mną.

  2. Nawet w Wikipedii biografia spora, Moim zdaniem nie jest robienie biografii

Comments are closed.