Pomnik Jankowskiego ponownie bezprawnie stanął w Gdańsku

2
285

Na ulicy Stolarskiej w Gdańsku postawiono ponownie pomnik ks. Jankowskiego – potwierdzają w rozmowie z Onetem policjanci. Informację podał też wiceprezydent Piotr Borawski, który całą sytuację skomentował dziś ostro w mediach społecznościowych. Władze miasta obawiają się eskalacji konfliktu wokół pomnika ks. Jankowskiego.

Obalenia pomnika nie można zwać aktem wandalizmu. Osoby, które dokonały tego aktu nie działały po kryjomu. Pomnik obalili, po czym czekali na przyjazd policji. Działania swoje nagrali na wideo, ogłosili także oświadczenie,w którym uzasadnili swój czyn.

Obalenie pomnika prałata Jankowskiego było wyrażeniem braku zgody na zakłamanie i hipokryzję, obecną w życiu publicznym.

Na swojej stronie na facebooku, sprawę tak komentowała prof: Magdalena Środa: „Obalenie pomnika ks. Jankowskiego miało wszystkie cechy nieposłuszeństwa obywatelskiego. Akcja była jawna, nagrywana, nie nosiła znamion prywatności, to była akcja społeczna, jej celem było napiętnowanie zła (zafałszowanej pamięci, niezasłużonej czci), a ponieważ była niezgodna z prawem, jej sprawcy grzecznie oddali się w ręce policji.Gandhi by się tego nie powstydził. Pomnik leży i może tak powinno zostać. Wcześniej myślałam, że powinien stać ale z napisem “Ks. Jankowski duszpasterz Solidarności, człowiek wielkich zasług i podłego charakteru. Pedofil”. Teraz myślę, że powinien z takim napisem leżeć. Ku pamięci wszystkich dewotów, hipokrytów, którzy nie żyją a klęczą przed fałszywymi bożkami. Problemem pozostaje co z innymi dziwacznymi pomnikami; czy będziemy je teraz gremialnie obalać? Póki PiS ma władzę opatrzy je zapewne kordonem policji ale wszak pomników, już chociażby samego papieża, mamy więcej niż policji…”.

Władze miasta wydały oświadczenie w sprawie, w którym czytamy: Aleksandra Dulkiewicz i Agnieszka Owczarczak napisały w oświadczeniu, że w piątek Społeczny Komitet Budowy Pomnika został poinformowany przez zastępcę prezydenta Gdańska o wymogach procedury budowlanej. “Obalenie cokołu, a potem ponowne ustawienie go, wiąże się z koniecznością złożenia odpowiedniej dokumentacji do Wydziału Urbanistyki i Architektury Urzędu Miejskiego w Gdańsku. Tak się nie stało. Pomnik został postawiony niezgodnie z procedurą budowlaną, która reguluje między innymi bardzo ważne kwestie bezpieczeństwa” – piszą Aleksandra Dulkiewicz i Agnieszka Owczarczak. Dodają, że traktują ten akt jako świadome działanie wbrew prawu budowlanemu, w związku z czym zwrócą się do Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego o wszczęcie postępowania w tej sprawie”.

Wideo: @Zbyszek G

Foto: Radio Gdańsk

Rada Miasta Gdańska ma zająć się sprawą 7 marca.

2 Komentarze

  1. Teraz wiecie dlaczego PiS jest u władzy? Bo taką mają opozycję i oponentów. I takie pytanie. Jeżeli PiS jest taki zły i durny-to dlaczego jest przy władzy, a “mądra opozycja” nawet mu nie zagraża?

Skomentuj

Prosze wpisz komentarz!
Wpisz Imie: