Polskie firmy wolą się wstrzymać z inwestycjami

0
340

Mamy kłopot z inwestycjami. Przede wszystkim polskich firm. Rząd przewiduje, że nakłady brutto na środki trwałe zwiększyły się realnie w 2017 r. o 7,2 proc. W uzasadnieniu do tegorocznej ustawy budżetowej zapisano, że będziemy mieli wzrost o 7,6 proc. Czy to realne?

-Zmiany w przepisach są wprowadzane w tak nieprzewidywalny sposób, że przedsiębiorcy wolą wstrzymać się z inwestycjami – mówi w rozmowie z MarketNews24 dr Aleksander Łaszek, główny ekonomista FOR. – Inwestycje są niższe niż w 2015 r., pomimo tego, że wykorzystanie mocy produkcyjnych jest rekordowo wysokie i firmy powinny inwestować.

Po rekonstrukcji rządu Ministerstwo Rozwoju zostało zmienione w Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju. W ocenie eksperta z tej zmiany nic nie wynika.

-Jeszcze jako wicepremier minister Morawiecki podkreślał, że konieczny jest wzrost stopy inwestycji, ale zmiana nazwy resortu niczego nie zmienia: – Należy przede wszystkim sprawić, aby przedsiębiorcy byli chętni do inwestowania, a to wymaga przewidywalnego i stabilnego prawa. Przy tak dobrej koniunkturze gospodarczej powinniśmy oczekiwać dużego wzrostu inwestycji.

Foto: Rzeczpospolita

Wideo: @MarketNews24

Skomentuj

Prosze wpisz komentarz!
Wpisz Imie: