Polska gospodarka chce stawiać na „zielony” wodór

0
21

Polska chce produkować “zielony” wodór, który będzie pochodził z odnawialnych źródeł energii, gazu i węgla. W ten sposób mamy zmienić nie tylko energetykę, ale całą gospodarkę. Ministerstwo Klimatu przygotowuje Polską Strategię Wodorową, która m.in. ma ułatwić pozyskiwanie unijnych funduszy na nowoczesne rozwiązania technologiczne.

– Podobny plan mają Niemcy – mówi w rozmowie z MarketNews24 Wojciech Jakóbik, red. nacz. BiznesAlert.pl. – Polska Strategia Wodorowa będzie bardzo ważnym dokumentem, ponieważ wodór stanie się podstawowym paliwem transformacji w sektorze energetycznym i w całej gospodarce, co jest związane z dążeniem do osiągnięcia neutralności klimatycznej przez UE do 2050 r.

W strategii wodorowej ma zostać zdefiniowane, w których branżach będzie wodór wykorzystywany, kto będzie odbiorcą tego paliwa. Pojawi się jednak problem, jak zapewnić bezpieczeństwo dostaw wodoru. Możemy produkować wodór także z gazu lub węgla.

– Jednak potrzebne są nam tak duże ilości tego surowca, że trzeba będzie sięgnąć po import, nawet z Afryki Północnej – ocenia ekspert BiznesAlert.pl.

Foto: Youtube.com

Wideo: @MarketNews24

Skomentuj

Prosze wpisz komentarz!
Wpisz Imie: