Polska będzie zamykała kopalnie

0
123

P

Za 15 lat zamkniemy ostatnią kopalnię. Wydobycie węgla jest coraz bardziej nieopłacalne, a przyczynia się do tego także rozwój fotowoltaiki z panelami słonecznymi na naszych domach.

Górnicze związki zawodowe usłyszały od przedstawicieli rządu, że w najbliższych trzech latach popyt na węgiel kamienny spadnie o 10 mln ton, przy obecnym poziomie rocznego wydobycia 50 mln ton.

– To będzie oznaczało konieczność zamykania kolejnych kopalń – mówi w rozmowie z MarketNews24 Bartłomiej Derski, ekspert WysokieNapiecie.pl. – Polska podzieli los takich krajów jak Belgia, Francja czy Holandia, gdzie górnictwo węgla kamiennego już się skończyło.

Popyt spada ponieważ coraz więcej energii wytwarzamy z gazu i ze źródeł odnawialnych. Dynamicznie rozwija się fotowoltaika.

Popyt osłabiają też rosnące koszty wydobycia, które spowodowane są coraz wyższymi wynagrodzeniami w górnictwie. Polskie górnictwo należy do najdroższych na świecie.

– Prawdopodobnie w ciągu 15 lat zamkniemy ostatnią kopalnie energetycznego węgla kamiennego – ocenia ekspert.

Od redakcji: Co będzie za 15 lat to się okaże. Na razie trwa protest górników pod ziemią.  Jeden z protestujących zasłabł.  Polska będzie coraz skuteczniej przymuszana do podejmowania niepopularnych decyzji, także przez Unię.

Wideo: @MarketNews24