Polonijny Klub Fotograficzny w Wood Dale

1
1334
fot. Greg Laskiewicz

Ogarnięci fotograficzną pasją spotykają się regularnie, dwa razy w miesiącu, w przytulnej kawiarence, położonej nieco na uboczu w Wood Dale, IL. Już od czterech lat, zawsze w co drugi i czwarty wtorek miesiąca, kilkunastu zapaleńców dzieli się swymi fotograficznymi doświadczeniami, opowiada o stosowanych technikach, prezentuje w czasie spotkań swoje zdjęcia.

Polonijny Klub Fotograficzny – Art Galery Camera Club  – od chwili swego powstania przez cały czas przechodzi swoistą transformację. Wzorując się na statutach znanych amerykańskich klubów tworzy podstawy swej działalności, dostosowując reguły do własnych potrzeb i możliwości. Do uczestnictwa w spotkaniach klubu są zaproszeni wszyscy, którzy interesują się fotografią. Przed podjęciem ostatecznej decyzji o zapisaniu się do klubu zainteresowani mogą uczestniczyć w jego zajęciach na zasadach gościa.

Najważniejszym wydarzeniem w ramach działalności klubowej jest organizowany raz w miesiącu konkurs fotograficzny. Do wzięcia udziału w konkursie upoważnieni i zobowiązani są wszyscy członkowie klubu. Każdy z nich udostępnia komisji konkursowej dwa zrobione przez siebie, dowolną techniką, zdjęcia na określony wcześniej temat.

Zdjęcia są oceniane przez trzyosobową komisję, której skład się zmienia. Jedynym stałym jurorem komisji konkursowej, o statusie jurora honorowego, jest Bonifacy Małolepszy – znany polonijny fotografik, laureat wielu nagród. Każde zdjęcie konkursowe jest przez komisję wnikliwie analizowane. Przy podjęciu ostatecznej decyzji o wyłonieniu najlepszych prac brane są pod uwagę wszystkie czynniki: zarówno te wpływające na atrakcyjność zdjęcia pod względem ujęcia tematu, jak i walory techniczne jego wykonania. Uzyskiwane na kolejnych spotkaniach punkty pozwolają ustalić miejsca uczestników konkursów w wewnętrznym rankingu klubu.

Szczególnie atrakcyjne w życiu klubowym są wizyty, prelekcje i prezentacje zdjęć gości specjalnych. Polonijny Klub Fotograficzny odwiedzili już miedzy innymi Andrzej Kulka, Artur Partyka, Andrzej Baraniak i Mirosław Kuraś – prezes kanadyjskiego klubu fotograficznego, stale współpracującego z Polonijnym Klubem Fotograficznym w Wood Dale. Gdy spotkanie się przedłuża, nie jest to dla nikogo problemem. Najważniejsze jest zawsze dogłębne wyjaśnienie jakiegoś fotograficznego problemu czy omówienie ciekawego zdjęcia.

6 września br. Art Gallery Camera Club serdecznie zaprasza do Art Gallery Kafe w Wood Dale na wernisaż wystawy fotograficznej Dariusza Pilki i Piotra Krawerendy „Wojna w obiektywie”.

Jola Plesiewicz

 

1 Komentarz

Skomentuj

Prosze wpisz komentarz!
Wpisz Imie: