Połączyć budżet Unii z przestrzeganiem zasad praworządności

0
439

Rokowania dotyczące budżetu Unii Europejskiej, są oczywiście ważne. Obecny wynegocjowany budżet chwalił premier Morawiecki, stwierdzając, iż Polska jest największym beneficjantem budżetu. I oto prezes Jarosław Kaczyński grozi zawetowaniem budżetu. Dom wariatów. Opozycja domaga się informacji od rządu na temat budżetu, zawetują, czy nie? A niech Kaczyński wetuje, nie wzrusza mnie to. Pragnę tu zaprezentować tu nieco inny punkt widzenia.

Uważam, iż wniosek opozycji nie ma sensu, ona nie potrafi, albo nie ma odwagi w sobie, aby nazwać rzeczy po imieniu. Całkowicie zgadzam, się z rezolucją Parlamentu Europejskiego domagającą się powiązania budżetu z przestrzeganiem praworządności. Jak prześledzimy zamach na europejskie wartości dokonane przez reżim PiS-u, to nie ma się, co czarować. Tak po prawdzie, to Polsce nie należą się żadne pieniądze! Czy bojkot wyroków TSUE ma być nagradzany miliardami euro? Z jakiej racji europejscy podatnicy z Niemiec, Belgii mają płacić podatki, aby wspierać jakieś dyktatury Kaczyńskiego, czy Orbana? Europa traci resztki wiarygodności, nie potrafiąc wymusić na swoich członkach przestrzegania podpisanych traktatów.  Przecież to chore. Gdyby prawda miała jakiekolwiek znaczenie, gdyby przyzwoitość, cokolwiek jeszcze znaczyła, to opozycja powinna prosić, aby Polska w ogóle nic nie dostała. Ani grosza dla Polski! Polska ma być nagradzana za likwidację niezależności sądów? Czy ma być nagradzana za budową państwa policyjnego? Przecież to jakiś absurd. Trzeba nauczyć się o tym otwarcie mówić.

Zaraz zostanę zakrzyczany, że nie, że nie można kochanej Polski karać. A moim zdaniem można, a co najważniejsze należy karać, za pogardę wobec wartości stanowiących fundament Unii Europejskiej. Albo Polska będzie przestrzegać europejskich wartości, albo niech nie liczy na kasę!

AJ

Wideo: @PRESS.WARSZAWA