PiS skazuje rolników na bankructwo

0
582

Mamy do czynienia z największą suszą od lat dwudziestu.Susza demoluje polskie rolnictwo. Rząd nie widzi potrzeby zwołania posiedzenia rządu w normalnym terminie.Posłowie opozycji podczas konferencji prasowej zwołanej w parlamencie wzywali rząd do natychmiastowego zajęcia się problemem, gdyż w tej chwili rolnicy, z ogromnymi problemami,  pozostawieni zostali sami sobie. Przypomina się sytuacja z ubiegłego roku, kiedy to Polskę spotkały potężne wichury. Także wówczas rząd był poszukiwany, także wówczas nie było posiedzenia rządy, co znacznie opóźniło rozpoczęcie akcji pomocy dla poszkodowanych.

Wówczas to znajdowano członków rządu na plażach, obojętnych na ludzkie nieszczęście. Podobnie jest dzisiaj, dla rządu ważniejszy jest urlop.

.Oczekujemy pilnego zwołania posiedzenia Rady Ministrów – mówił poseł Bartosz Arłukowicz. Problem suszy dotyczy wszystkich rolników w Polsce. Rząd musi pilnie zająć się ich sytuacją.

Jeżeli chodzi o suszę, taka sytuacja nie miała miejsca od dwudziestu lat, a rządu nie ma. Premier jeździ po kraju i jak to w jego stylu opowiada rozmaite bajki dla naiwnych

Premier jeździ po kraju, opowiada bajki o ponadstandardowej rzekomej pomocy dla rolnictwa. Suszą objętych jest 85% gmin w Polsce.  Minister opowiada o milionach, ale bardzo łatwo można wyliczyć, iż to mniej niż 300 złotych na hektar. Straty rolników w wielu przypadkach są znacznie większe. Rządowy Instytut Gleboznawstwa informuje, iż w skali kraju 63% upraw dotkniętych zostało suszą. To prawie 6 milionów hektarów. Z pieniędzy zadeklarowanych przez premiera Morawieckiego wychodzi nieco ponad 100 złotych na hektar ze zniszczonymi uprawami. W wielu wypadkach straty sięgają od 30 d0 70%.  Rząd nie wie jak szacować straty, jak pomoc zostanie udzielona.

Rząd przyjął papierowy, propagandowy program pomocy dla rolnictwa, jest to program papierowy, pozbawiony solidnego wsparcia finansowego.  Fundusze na program znajdą się, dopiero gdy rozwiązane zostaną rezerwy celowe na rok 2018. Stanie się to dopiero w połowie września tego roku. Oznacza to, iż przez kolejne tygodnie rolnicy nie będą wiedzieli na jaką pomoc mogą liczyć.

Więcej na ten temat w materiale wideo z konferencji prasowej jaką zorganizowano w parlamencie.

Wideo 2 nie do końca serio, jednak Morawiecki podczas swoich spotkań opowiada takie piramidalne brednie, iż trudno nad tym spokojnie przejść do porządku dziennego.

Wideo 1 : @Platforma News

Wideo 2: @ Zbyszek G

Foto: Izba Rolnicza Opole