PILNE: Ultimatum Komisji Europejskiej dla Polski

0
717

Zgodnie z wcześniejszą zapowiedzią Komisja Europejska na specjalnym posiedzeniu zajmowała się w środę sprawą naruszania praworządności w Polsce. Frans Timmermans, wiceszef Komisji Europejskiej o decyzjach poinformował na specjalnej konferencji prasowej. Komisja przedstawiła Polsce ultimatum. Albo Polska rozwiąże w ciągu miesiąca problemy związane z reformą sądownictwa, albo Komisja wdroży  przeciw Polsce procedurę art. 7. Traktatu Akcesyjnego.

Wiceszef Komisji Europejskiej podkreślił, że liczy na dialog z polskim rządem ws. zmian w systemie sądownictwa. Wiceprzewodniczący KE bardzo dobitnie podkreślił, że zmiany muszą być dokonywane zgodnie z Traktatem Akcesyjnym, zaś niezależne sądownictwo jest fundamentem członkostwa w Unii Europejskiej.

Parlament polski ma prawo reformować sądownictwo, ale zgodnie z konstytucją i traktatami UE – podkreślił Timmermans. Komisja nie godzi się na łamanie zapisów Traktatu Akcesyjnego. Każdy obywatel Unii Europejskiej ma prawo do niezależnego sądu. To niezbywalne prawo obywatela Unii Europejskiej

– W przypadku odwołania sędziów SN lub przeniesienia ich w stan spoczynku, KE jest gotowa uruchomić art. 7 traktatu unijnego – podkreślił Timmermans.

KE uważa, że zapisy, które pozwalają ministrowi na odwoływanie sędziów, naruszają niezawisłość wymiaru sprawiedliwości. – Ustawy negatywnie wpłynęłyby na sytuację sądownictwa w Polsce – podkreślił wiceszef KE.

“Nasze rekomendacje dla polskich władz są jasne. Nadszedł czas, aby przywrócić niezależność Trybunałowi Konstytucyjnego i wycofać się z reform sądownictwa lub przeprowadzić je z zgodzie z konstytucją i prawem europejskim” – czytamy w oficjalnym komunikacie Komisji. Wracamy więc także do sprawy Trybunału Konstytucyjnego i w tej sprawie Polska ma miesiąc na dokonanie zmian.

Timmermans przypomniał, że Andrzej Duda podpisał jedną z ustaw o sądach. – Prawo ws. sądów powszechnych zostało podpisane przez prezydenta, więc to uzasadnia rozpoczęcie procedury o naruszenie praworządności w momencie jego publikacji – podsumował. Dodał, że dojdzie do tego, jeśli ustawa wejdzie w życie w kształcie zatwierdzonym przez Sejm. Rację miała więc opozycja domagająca się zawetowania wszystkich trzech ustaw. Weta prezydenta nie spowodują wstrzymania procedury przeciwko Polsce. Sprzeczna z Konstytucją ustawa o sądach powszechnych nie może stać się częścią systemu prawnego, o ile Polska chce być członkiem Unii Europejskiej.

Timmermans przedstawił sprawę jasno i prosto, bez niedomówień. Czekamy na odpowiedź polskich władz. Wiemy, że Komisja Europejska od kilku dni kontowała się z rządami poszczególnych państw. 22 państwa muszą wyrazić zgodę na uruchomienie procedury art. 7 i takie poparcie Komisja Europejska uzyskała.

Warto podkreślić, iż w Czechach liczne są głosy, aby Czechy wystąpiły z tzw, Grupy Wyszehradzkiej. Czeskie środowiska prawnicze, głośno odpowiadały na apele z Polski i wyrażały sprzeciw wobec reform sądownictwa prowadzone przez PiS.  W kuluarach w Brukselii mówi się, że jedną z sankcji przeciwko Polsce byłoby wyrzucenie Polski ze strefy Schengen, mamy jednak nadzieję, że do tego nie dojdzie. Agencja Ratingowa Moody’s mocno krytykuje reformę sądownictwa i porównuje zdolność kredytową Polski i Czech. Polska wypada znacznie lepiej i ma lepszą zdolność kredytową niż Polska.

Foto; Cooperatives Europe

Wideo: Mikk Media News Network

 

WordPress › Error

There has been a critical error on this website.

Learn more about troubleshooting WordPress.