PILNE: Trump wypowiedział porozumienie jądrowe z Iranem

0
506

Świat wstrzymał oddech, oczekując na decyzję prezydenta w sprawie ewentualnego wypowiedzenia przez Stany Zjednoczone porozumienia nuklearnego z Iranem.  Tak też się stało, prezydent wycofał Amerykę jako stronę porozumienia z porozumienia jądrowego z Iranem. Prezydent podpisał także prezydenckie memorandum nakładając nowe sankcje na Iran.  Prezydent  sporo mówił o wspieraniu terroryzmu przez Iran, sianiu zamętu na świecie. Mówił o potrzebie osiągnięcia nowego porozumienia. Na razie nie wiemy jak te nowe sankcje wyglądają.

Prezydent USA od dawna nie ukrywał, iż uważał porozumienie z Iranem za jedno z najgorszych w historii. Jednak porozumienie to skutecznie blokowało Iran przed stworzeniem swojej, islamskiej bomby atomowej. Wycofanie się USA z tego porozumienia może oznaczać rozpocząć rozpoczęcie morderczego wyścigu zbrojeń. Bez większych problemów własną bombę atomową zbudować może Arabia Saudyjska, oraz Zjednoczone Emiraty Arabskie oraz Egipt.  Oczywiście  spodziewane wyjście USA z porozumienia też będzie procesem. Jak to będzie wyglądało?

Przywódcy europejscy prezydent Francji i kanclerz Niemiec  odwiedzili ostatnio Waszyngton,  namawiali Trumpa do pozostania przy podpisanym porozumieniu. Oba okraje zapowiedziały, że w przypadku wycofania się USA z porozumienia, one nadal będą jego przestrzegać. Europa zapewne nie nałoży sankcji na Iran.

Trump ma Teheranowi za złe, że Iran w dalszym ciągu testuje rakiety, co jest zagrożeniem dla interesów USA w regionie. Gdyby USA nałożyły sankcje na Iran, upłyną miesiące zanim sankcje te faktycznie wejdą w życie.  Amerykańskie banki potrzebować będą kilku miesięcy, aby wcielić nowe sankcje w życie. USA chciałaby, aby ograniczenia dotyczące wzbogacania urany obowiązywały cały czas, nie posiadały charakteru czasowego jak to ma miejsce obecnie.

Iran odgraża się, że USA zapłacą ogromną cenę za wypowiedzenie porozumienia. Co może być taką cenę? Można wyobrazić sobie, iż Iran po nałożeniu dodatkowych sankcji zaatakowałby tankowce w cieśninie Ormuz.  To oczywiście najgorszy z możliwych scenariuszy. Krytykowane porozumienie powstrzymywało Iran od zdobycia broni jądrowej. Eksperci uważają, iż wycofanie się z porozumienia będzie poważnym błędem. Chodzi nie tylko o wyścig zbrojeń na Bliskim Wschodzie.  Saudyjska bomba atomowa spowoduje pewnie, iż na budowę swojego arsenału mogą się takim scenariuszu, zdecydować, Brazylia, czy RPA. Amerykanów ostrzegają także przed wycofaniem się z porozumienia Rosja i Chiny. Pamiętajmy, iż ostatnie wybory w Libanie wygrał Hezbollah, ugrupowanie, sterowane z Teheranu.

Co po wycofaniu się USA z porozumienia? Tego nikt nie wie, nie żadnego planu B. Czy w wyniku decyzji Trumpa mogą w Iranie dojść do władzy radykalni fundamentaliści? Amerykanie też grają na zmianę reżimu w Teheranie. Prezydent zarzucił Iranowi złamanie porozumienia, choć nic o tym nie wiadomo. Przemówienie było prezentem dla irańskich twardogłowych. Nie zapominajmy, że Irańczycy przetrzymują 5 Amerykanów. Na razie pozostaną oni w perskich kryminałach. Nie ma szans na żadne rozmowy dotyczące ich uwolnienia. Jeden z europejskich dyplomatów, przemówienie prezydenta USA nazwał katastrofą.

Prezydent Francji, oświadczył, iż Paryż, Niemcy, i Unia Europejska pozostaną przy porozumieniu.

PILNE: Pentagon obawia się ataku sił irańskich znajdujących w Syrii i Libanie na Izrael. Otwarto wszystkie schrony w rejonie Wzgórz Golan.

Foto: PressTV

Andrzej Jarmakowski

Skomentuj

Prosze wpisz komentarz!
Wpisz Imie: