Pilne: Sąd Najwyższy pyta Europejski Trybunał Sprawiedliwości

1
394

W Warszawie   odbył się briefing prasowy rzecznika prasowego Sądu Najwyższego sędziego Michała Laskowskiego. Laskowski mówił o pięciu pytaniach prejudycjalnych skierowanych dziś do Trybunału Sprawiedliwości UE przez Sąd Najwyższy. Briefing poświęcony był również zawieszeniu stosowania przepisów ustawy o Sądzie Najwyższym z dnia 8 grudnia 2017 r. określających zasady przechodzenia sędziów SN w stan spoczynku. W trybie zabezpieczenia Sąd Najwyższy zawiesił  działanie niektórych przepisów ustawy, uchwalonej przez PiS noweli ustawy o SN. Sąd Najwyższy swoją decyzję w składzie rozszerzonym, co ważne, aby nie było gadania o spotkaniu sędziów przy kawie.

Sąd Najwyższy pyta w sprawie sędziów, którzy odwołali się od decyzji KRS o przejściu w stan spoczynku.

Niektórzy politycy PiS mówią o rokoszu sędziowskim, co wywołuje rozbawienie. Widać nie czytali oni traktatu o wstąpieniu Polski do Unii Europejskiej.

Generalnie jest tak, iż  sąd krajowy, musi zapytać Trybunał Unijny, jeżeli zachodzi wątpliwość, czy prawo krajowe zgodne jest z prawem unijnym. Na razie sytuacja jest taka, iż wstrzymana zostanie procedura wysyłki do prezydenta dokumentów sędziów, którzy odwołali się od decyzji KRS, także wybranej sprzecznie z  Konstytucją KRS. Unijny Trybunał odniesie się do pięciu pytań zadanych Trybunałowi. Nie jest wykluczone, że pojawią się kolejne pytania do Europejskiego Trybunału.

Zawieszone zostają przepisy dotyczące o przejściu w stan spoczynku po osiągnięciu 65 roku życia. Można odnieść wrażenie, że ruch Sądu Najwyższego, odwołanie się do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości wywołał szok w PiS.  Marszałek Senatu mówił, iż jest w stanie przedurlopowym i nie wypowiadał się.

Faktem jest także, iż zmiany PiS wymiarze sprawiedliwości, nie działają na rzecz obywateli. Jest wręcz przeciwnie. Wiele instytucji zostało sparaliżowanych i praktycznie nie funkcjonuje. Celem działania PiS jest obliczone na podporządkowanie sobie sadów, nawet kosztem sprawności funkcjonowania sądów.  Chodzi wyłącznie o polityczne podporządkowanie. I prezesem SN pozostaje Małgorzata Gelsdorf.

Jedno z pytań dotyczy niezależności i nieusuwalności sędziów. AN zawiesił stosowanie trzech paragrafów nowelizowanej ustawy. Wszystkie procedury toczące się w oparcie o zawieszone paragrafy winne zostać wstrzymane.  Rząd PiS , nie stosując się do decyzji SN łamać będzie prawo unijne. Obecnie czekamy na konferencję prasową Ziobry, zapewne, nie wiedząc co powiedzieć, nie odniósł się do sprawy, ograniczając wypowiedź do sprawy groźnych dopalaczy w Łodzi. Kancelaria prezydenta RP, ogłosiła oświadczyła, że decyzja SN nie zmieni postępowanie prezydenta. Oświadczenie prezydenta RP posiada znaczące wady prawne i jest bezprawna. Oświadczenie rzecznika Ministra Prasowego MS jest propagandowym politycznym bełkotem. PiS pewnie pójdzie na zderzenie z Unią, twierdząc, iż nie patrząc na prawo unijne, ma prawo do swoich zmian. Spodziewać można się propagandowej nagonki na sędziów SN.odzierania ich z godności. Pewnie w tej kampanii tej uczestniczyć będzie wiele mediów polonijnych, opanowane przez pisowskich propagandzistów, udających dziennikarzy.

 

AJ

Foto: Rzeczpospolita

1 Komentarz

  1. Wszystkie PIS-dy oniemiały od Dupy, żula Morawieckiego, nienormalnego Zakrzewskiego aż do bandziora Ziobry, który doprowadził do zabójstwa Blidy.

Skomentuj

Prosze wpisz komentarz!
Wpisz Imie: