PILNE: Rząd na przymusowym urlopie

0
344

shutdownZgodnie z oczekiwaniami Senat odrzucił ustawę uchwalona w Izbie, zapewniającą funkcjonowanie rządu przy odłożeniu na rok zobowiązania Amerykanów do wykupienia polisy ubezpieczenia medycznego. Przypomnijmy, ze najpierw prezydent dokonał wielu zmian w ustawie, dokonując rozmaitych wyłączeń. Rząd po raz pierwszy od 17 lat wysłany został na przymusowy urlop.

Szkoda także, że polscy czytelnicy nie posiadają obiektywnych informacji o tym co dzieje się w Waszyngtonie. Przykładem tendencyjnego dziennikarstwa na ten temat może być ostatnia korespondencja Mariusza Zawadzkiego, korespondenta “Gazety Wyborczej”. Tekst Zawadzkiego, może z powodzeniem kandydować o tytuł dziennikarskiej hieny roku. Oczywiście republikanie dla Zawadzkiego są kretynami, zaś przeciwko Obamacare wypowiadają się z powodów ideologicznych. (sprawa jest znacznie bardziej skomplikowana, zresztą większość Amerykanów też jest przeciwko Obamacare). Jednak Zawadzki nie przytacza argumentów żadnej ze stron. Zarzucając republikanom, że odrzucają Obamacare z powodów ideologicznych, sam jest ideologiem, jego korespondencje są pełne ideologii.

Rok budżetowy dobiegł końca, nowych funduszy dla rządu nie uchwalono. Co się działo podczas ostatniej takiej sytuacji? CNN przypomina, że Bill Clinton spotykał się z Monicą Levinsky.

W momencie wysłania rządu na urlop, do pracy nie przyjdą miedzy innymi:

W FCC pracuje ponad 1700 osób, do pracy przyjdzie tylko 38 daje to pjęcie jak wielu pracowników federalnych pozostanie w domu. Izba przegłosowała co prawda ustawę zapewniającą dalsze finansowanie armii i innych służb, patrole graniczne funkcjonować będą normalnie. Jednak bank – Exportowo – Importowy będzie zamknięty. Zamknięta pozostanie agencja FDIC. Do pracy przyjdzie tylko połowa cywilnych pracowników armii. Departament of Commerce, około 40.000 ludzi pozostanie w domu, i tak dalej, i tak dalej.

Oczywistym dla wszystkich jest fakt, iż kluczem do osiągnięcia porozumienia jest znalezienie kompromisu w sprawie Obamacare. Propozycja odłożenia reformy o rok może okazać się do zaakceptowania o kilku dniach. Prezydent na razie nie chce negocjować. Jednak ustawodawcy jakoś z czasem będą musieli się dogadać.

Trzeba także pamiętać, że w połowie października załatwiona musi zostać jeszcze sprawa dopuszczalnego poziomu zadłużenia funduszy federalnych.

To oczywiście nie po raz pierwszy rząd wysłany zostaje na urlop. Poprzednie shutdown rządu nie spowodowały ani recesji, ani wielkiej katastrofy. Nie było końca świata, ani innych wielkich wydarzeń. Dla federalnych pracowników to problem. Nie dostaną czeków. Pracownicy federalni kasę dostaną później,ale dostaną. Normalni Amerykanie tego luksusu nie mają. Będziemy na bieżąco informować o tym co się dzieje. Radzimy z dystansem traktować także polskich korespondentów broniących “Obamacare”. Gdyby sami przeczytali te ustawę, pewnie nie byliby już tak pewni swoich racji. Faktem jest, że tysiące Amerykanów w związku z “Obamacare” pracuje na pół etatu.

W sześć minut po dwunastej, prezydent zapewnił, że armia funkcjonować będzie normalnie. Trwać będzie operacja w Afganistanie oraz w innych misjscach. Prezydent powiedział, że Kongres uchwalił możliwość funkcjonowania armii. Prezydent powiedział, że walczyć będzie ze zbyt wielkimi oszczędnościami także w wojsku. Generalnie rząd USA nie pracuje.

Andrzej Jarmakowski

Skomentuj

Prosze wpisz komentarz!
Wpisz Imie: