Pilne: Rosja zablokowała ukraińskie porty

0
410

Rosja zablokowała ukraińskie porty na Morzy Azowskim w Mariupolu i Berdynsku. Rosja zaprzecza. Agencja TASS informuje z kolei, iż Rosja nie blokuje portów, aczkolwiek statki udające się do ukraińskich portów muszą zgłosić zamiar przepłynięcia przez Cieśninę Kereczeńską 48 godzin przed przepłynięciem, następnie należy potwierdzić zamiar na 12 godzin przed przepłynięciem. W rejonie słynnego mostu na Krym, zebrało się obecnie 18 jednostek, które czekają na zgodę na przepłynięcie. Ponadto z portów ukraińskich bez zgody na przepłynięcie cieśniny nie mogą przepłynąć jednostki stojące w portach po rozładunku jak i na redzie portu.

Jak widać sytuacja jest skomplikowana. Skoro statki nie mogą swobodnie przepłynąć, można mówić o blokadzie ukraińskich portów. Czy Rosja wyda zgodę na przepłynięcie statków przez zatokę, tego w tej chwili nie wiemy. Fakty jednak są takie, że można mówić o blokadzie portów, skoro uniemożliwiono swobodną żeglugę.

Prezydent Ukrainy poprosił NATO, aby na wody Morza Azowskiego przysłało swoje okręty, to jednak mało prawdopodobne.

W czwartek późnym popołudniem prezydent Donald Trump udaje się do Argentyny na szczyt G-20. Blokada ukraińskich portów to kolejna eskalacja konfliktu na Morzu Azowskim, które Rosja pragnie uczynić swoim wewnętrznym morzem.

Foto: pk|690 × 418

Wideo: #News #Ukraine #UATV

Skomentuj

Prosze wpisz komentarz!
Wpisz Imie: