PILNE: Prezydent usiłował na chwilę wstrzymać “reformę” sądownictwa

0
340

Prezydent Andrzej Duda wygłosił oświadczenie, w którym stwierdził, iż nie podpisze ustawy o Sądzie Najwyższym, jeżeli nie zostanie uwzględniona poprawka do ustawy o KRS, którą prezydent dzisiaj zgłosił do Sejmu. Prezydent proponuje, aby sędziowie do KRS byli wybierani przez Sejm większością 3/5 głosów. W tej chwili nie jest jasne, czy prezydent, po uwzględnieniu jego poprawki podpisze ustawę o Sądzie Najwyższym, czy będzie chciał, aby sędziowie byli wybierani byli także większością 3/5 posłów w Sejmie, czy zgodzi się, aby mianował ich Ziobro.

PiS wyraźnie był zaskoczony decyzją prezydenta, w tej chwili dalsze procedowanie ustawy o Sądzie Najwyższym nie ma sensu.  Sejm bardzo szybko może wprowadzić poprawki do ustawy do KRS.  Jutro może się odbyć pierwsze czytanie, proponowanych zmian, potem Komisja i wieczorem głosowanie. Zmiany można przeprowadzić bardzo szybko.

Jednak nie ma sensu prowadzić zmian w jakimś sprinterskim czasie.

Politycy uważają, iż lepiej byłoby, aby członkowie KRS wybierani byli przez środowisko sędziowskie, a nie przez polityków.

W polskim Sejmie istniał poważny konflikt polityczny. Dobrze, że prezydent zaangażował się w jego rozwiązanie – mówił podczas konferencji prasowej Grzegorz Schetyna.  PO podtrzymała projekt referendum w sprawie reformy sądów, jednocześnie w czwartek o godzinie 20 odbędzie się demonstracja organizowana przez PO.

Oceniając  pomysł wybory KRS przez 3/5 Sejmu, Grzegorz Schetyna stwierdził, że to krok w dobrym kierunku. Grzegorz Schetyna uznał, iż prezydent powinien przeprowadzić konsultacje ze wszystkimi ugrupowaniami sejmowymi. Schetyna uznał, iż to porażka Jarosława Kaczyńskiego.

Generalnie opozycja z uznaniem przyjęła decyzję prezydenta. Powstała ciekawa sytuacja, po raz pierwszy prezydent zdobył się na niezależność.  Potrzebne będą kolejne kroki prezydenta.

Na pewno inicjatywa przychodzi zbyt późno, szkoda, że prezydent nie wystąpił tak zdecydowanie w sprawie Trybunału Konstytucyjnego. Na razie prezydent musi wytrwać w swoim postanowieniu. Trzeba pamiętać, iż Jarosław Kaczyński nie toleruje niezależności w swoich szeregach.

Inicjatywa prezydenta na chwilę wstrzymał złą reformę, ale wiele problemów i detali pozostało do rozwiązania.

Ustawa o KRS jest sprzeczna z Konstytucją, o czym prezydent zapomniał. Inicjatywa prezydenta w gruncie rzeczy nic nie zmienia.  Wprowadza zamęt, pozory tego, że potrzebne jest jakieś szersze porozumienie.

AJ

Foto: Kresy24

Skomentuj

Prosze wpisz komentarz!
Wpisz Imie: