Pikieta w obronie Konstytucji w podczas chicagowskiej Parady!

0
3059

 

W Chicago odbyła się tradycyjna parada z okazji z okazji 227. Rocznicy uchwalenia rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Polonii jakoś mało interesowało to, że Konstytucji, nie można traktować jak papieru toaletowego. Ustawy zasadniczej należy przestrzegać. Prezydent choć przysięgał, że będzie stał na jej straży, a złamał ją kilkakrotnie, za co, mam nadzieję w przyszłości trafi przed Trybunał Konstytucyjny. Prezydent łamiący Konstytucję, chce obecnie chce ją zmieniać, choć nie sformułował żadnych konkretnych kierunków zmian, nie sformułował także żadnych pytań, w referendum, które pragnie organizować 11 listopada.

Sobota 5 maja witała Chicago znakomitą pogodą, od rana trwał spęd młodzieży ze szkół sobotnich, która autokarami przybywała na miejsce zbiórki. Przybywających witano taką typową polską kaszaną muzyczną, czyli „disco polo”. Jakby całemu światu, chciano ogłosić, że Polacy to naród o fatalnych gustach muzycznych.

Ponieważ nie wszyscy są bezrefleksyjną tłuszczą, grupa osób skupiona w KOD Polonia USA, stanęła sobie „vis a vis” trybuby z transparentami, aby przypomnieć, że są jeszcze ludzie, którzy Konstytucję traktują poważnie, gdyż ze strony organizatorów parady, nie można było liczyć na jakąkolwiek refleksję, poza frazesem i banałem.

Dlatego wygwizdaliśmy pisowskiego Konsula Generalnego RP Piotra Janickiego, Jak i przybyłą do Chicago z tej okazji posłankę PiS.  Parada z roku na rok jest coraz mniejsza, a widzów  jak na lekarstwo. Na trybunie honorowej na dwie minuty pojawił się gubernator Bruce Rauner, był skarbnik stanowy, przez chwilę wpadł  radny Ariel Reboyras, byli przedstawiciele sądu powiatu Cook. Biorąc pod uwagę zbliżające się wybory, była to więcej niż skromna reprezentacja,  obrazująca, że polityczne znaczenie Polonii sprowadzone zostało do zera, o czym wiemy od dawna.  Parada to jedynie potwierdziła.

Obserwacja parady daje pewien wgląd w siłę polonijnego biznesu. I tutaj z roku na rok wyraźnie widać,  iż siła staje się coraz mniejsza, gro firm działa na rynku przedsiębiorców budowlanych, aczkolwiek nie są to jacyś znaczący graczy na tym rynku. Choć czasami, firmy te oferują ciekawy produkt.  Identyczne trendy obserwujemy w przypadku polonijnych instytucji finansowych, często zresztą wykorzystywanych do prowadzenia propagandy politycznej.

Polonijna parada w historii nigdy nie miała znaczących politycznych haseł. Tak było też w czasach walki o niepodległość w drugiej połowie XX wieku.  To dlatego taki POMOST na przykład paradę konsekwentnie bojkotował. Parada, przemaszerowała i co po niej pozostało? Nic nie pozostało! Nie powiedziano żadnego znaczącego słowa, królował nic nie znaczący banał i frazes.  Rozdaliśmy ,kilkaset egzemplarzy Konstytucji RP. Może ktoś przeczyta ten dokument, podpisane dla nas, przez prof. Rzeplińskiego, może to skłoni to kogoś do refleksji!

Andrzej Jarmakowski

Foto: facebook: Dariusz Dzióbacki