Pandemia koronawirusa

0
168


Sytuacja związane z koronowirusem staje się coraz poważniejsza. Dyrektor Generalny Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus, ogłosił dziś pandemię nowego koronawirusa.  Rząd w Warszawie do 25 marca zamknął przedszkola, szkoły oraz uczelnie.  Logicznie należy także oczekiwać wprowadzenia zakazu organizowania zgromadzeń religijnych. Zamknięte zostaną również teatry, opery oraz kina, a także inne placówki kulturalne. W Polsce potwierdzone w ciągu,  dnia zostały kolejne przypadki koronawirusa. Liczba zakażonych wzrosła wieczorem do 31.

Także w USA, gdzie odnotowano już 1100 zachorowań odwoływane są imprezy masowe, zamykanych jest wiele szkół. Wiele uniwersytetów, zamyka klasy i decyduje się na prowadzenie zajęć on line.  Odwoływane są koncerty. Władze w Polsce apelują, aby nie traktować zamknięcia szkół jako dodatkowych ferii, aby nie popełnić błędu jaki popełniono we Włoszech, gdzie po zamknięciu szkół młodzież ruszyła do klubów i knajp, co zaowocowało drastycznym wzrostem zachorowań. We Włoszech zachorowało już ponad 10.000 osób.

Pomału do ludzi zaczyna docierać, iż pandemia koronawirusa oznaczać będzie światową recesję. Giełda w Nowym Jorku ponownie dołuje, tracąc ponad 1000 punktów. Samoloty latają puste, mocno po kieszeni dostają linie lotnicze i cała branża turystyczna, gastronomia. Kina są puste, zaś w sklepach ludzie trochę pewnie ulegając panice, wykują produkty, w USA  w sklepach brakuje środków do mycia rąk.  Co prawda Korea i i Chiny wracają pomału do pracy, ale liczyć trzeba się, ze spadkiem produkcji.

Fachowcy, na przykład Anthony Faucci  Dyrektor Narodowego Instytutu Chorób Zakaźnych, wzywa Amerykanów, aby z dnia na dzień zmienili swój sposób postępowali, aby nie dotykali twarzy. Twierdzi, on, że opanowanie pandemii, może zająć nawet do ośmiu tygodni. Faucii przypomina, że na początku XX wielu pandemia grypy Hiszpanki kosztowała życie od 50 do 100 milionów ludzi. Gdyby obecnie nie podejmowano nadzwyczajnych kroków żniwo koronawirusa mogłoby być jeszcze większe. Dlatego należy stosować się do wprowadzanych ograniczeń.  Tylko w ten sposób uda się opanować pandemię.

Pewnie to prawda, koronawirus zapewne wpłynie na zmianę wielu zwyczajów w naszym życiu codziennym.

W Stanach Zjednoczonych wielu ekspertów krytykuje administrację prezydenta Trumpa, za początkowe zlekceważenie epidemii, która w Chinach wybuchła na początku stycznia br. Nie przygotowano odpowiedniej ilości testów. To właśnie brak odpowiedniej ilości testów spowodował, że w USA pandemia poczęła się rozprzestrzeniać.  Testy pozwoliłoby  na szybką diagnostykę, docieranie do wszystkich, z którymi zetkną się chory i tym samym ograniczenie zasięgu pandemii.  Niestety, to się nie udało.

W Chicago odwołano tradycyjną Paradę z okazji Dnia Św Patryka. Pytanie brzmi, co z paradą z okazji 3 Maja? Czy ona także powinna zostać odwołana?

W cieniu pandemii koronawirusa, odbywają się prawybory w USA. Wczoraj Joe Biden wygrał w Mississippi, Michigan, w Missouri i Idaho.  Można powiedzieć, iż Biden w wyścigu do nominacji Partii Demokratycznej zdecydowanie w tej chwili prowadzi, choć Bernie Sanders zapowiedział dalszą walkę.

Andrzej Jarmakowski

Wideo: Sky News

Skomentuj

Prosze wpisz komentarz!
Wpisz Imie: