Ostatni weekend kampanii wyborczej

2
370

 

kamJuż ponad 31 milionów wyborców oddało swoje głosy w tak zwanym wczesnym głosowaniu. W kluczowym stanie jakim jest Floryda, we wczesnym głosowaniu znacząco wzrosła liczba latynoskich wyborców, co jest dobrą wiadomością dla Hillary Clinton. Demokraci będą starali się zachęcić także Afro-Amerykanów, aby oddali swoje głosy na Hillary Clinton. Afro- Amerykanów we wczesnych wyborach głosowało mniej niż cztery i osiem lat temu.  W kampanii przez cały weekend uczestniczyć będzie prezydent Barack Obama, w ostatnich dniach prezydent trzykrotnie występował na wiecach w Północnej Karolinie, był w Ohio i w Miami. Prezydent jeszcze wróci na Florydę, gdzie w piątek kampanie na rzecz Hillary Clinton prowadził wiceprezydent Joe Biden. Bill Clinton agitował w Colorado. Hillary Clinton będzie w najbliższych godzinach w Ohio i Michigan.  Dobrym pociągnięciem było także pojawienie się obok Hillary Clinton Bernie Sandersa. W Ohio na wiecu wyborczym Hillary Clinton zaśpiewali Beyonce oraz Jay Z.

Trochę niespodziewanie dla demokratów New Hampshire stało się stanem, gdzie wynik wyborów jest sprawą otwartą, więc i tam prowadzona będzie intensywna kampania. Z kolei kandydat na wiceprezydenta, płynie mówiący po hiszpańsku przebywał w Arizonie, namawiając latynoskich wyborców do głosowania na kandydatów Demokratów.

 

Ciekawym jest ilu wyborców odda głosy we wczesnym głosowaniu. Od umiejętności mobilizacji elektoratu zależeć może wynik wyborów.

Tymczasem służby ostrzegają przed możliwością zamachu terrorystycznego, jak i cyberataku, który mógłby sparaliżować lub utrudnić prowadzenie procesu wyborczego.  Na koniec kampanii zwariował także były burmistrz Nowego Jorku Rudy Giuliani, który mówił o niespodziance ze strony FBI, gdzie pachnie rewolucją. Zostawiając na boku bełkotliwe wyznania byłego burmistrza, ale także byłego prokuratora, u podstaw całego zamieszania leży błąd jaki popełnił szef FBI, łamiąc zasadę nakazującą, powstrzymywanie się od działań, mogących zostać odczytanych, jako próba wpływania na wynik elekcji. Chodzi o pamiętny list do Kongresu, w którym nic nie mówiono o wznowieniu dochodzenia w sprawie Hillary Clinton. Polskie media, jak i Donald Trump co bardziej zrozumiałe, nadinterpretują, słowa szefa FBI. On nigdy nic nie powiedział o wznowieniu dochodzenia, jedynie o sprawdzaniu, czy poczta, na nośnikach pana Weinera posiada związek ze sprawą.

W każdym bądź razie polscy czytelnicy są fałszywie informowani na temat dochodzenia w sprawie poczty Hillary Clinton. FBI póki co nie wznosiło żadnego dochodzenia. Donald Trump na swoich wiecach mówi nieprawdę na temat dochodzenia, ale takie są już prawa tej kampanii, która niestety dzięki kandydatowi republikanów była całkowicie niemerytoryczna. Powiem szczerze dla mnie stanowiła często obrazę ludzkiego rozumu. Taką obrazą rozumu było na przykład stwierdzenie Donalda Trumpa, że globalne ocieplenie wymyślone zostało przez Chińczyków, aby zniszczyć amerykański przemysł.

Ostatnich kilkadziesiąt godzin kampanii polegać będzie na umiejętnym sprzedawaniu haseł i organizowaniu elektoratu wokół tych haseł. Kampania pełna będzie personalnych ataków. Nie należy oczekiwać merytorycznych propozycji. Owszem może Hillary Clinton w punktach przypomni podstawowe hasła. Donald Trump będzie przekonywał, iż Hillary Clinton jest kryminalistką, zaś uwagę skoncentruje na sobie.  Gdyż przecież jest najlepszy, będzie mówił ja wiem jak to zrobić, wiem, bo mam najlepszych negocjatorów i sam jestem najlepszy. Wierzcie mi! Jak uwierzycie mi „Ameryka znowu będzie wspaniała”.  Rosyjskie media zaś wyrażają obawy, że Donald Trump może zostać zabity przez amerykańskie tajne służby. Moskwa nie ukrywa swoich sympatii dla Trumpa. Moskiewskie media jego porażkę rozpatrywać będą w kategoriach tragedii.

Ostatnie sondaże wskazują na niewielką, aczkolwiek stabilną przewagę Hillary Clinton.

 

Można założyć, iż zwycięzca wtorkowych wyborów bardzo szybko zostanie poddany poważnej próbie, w dziedzinie polityki zagranicznej.  Będzie to pierwszy trudny test, dla prezydenta elekta, raczej jednak chyba, dla Pani prezydent elekt.

Andrzej Jarmakowski

Foto: News 12 Now

 

Wideo 1: ABC News/Youtube.com

Wideo 2 i 3: Youtube.com/cnn

 

2 Komentarze

  1. Dobrze, że już we wtorek wybory, mam nadzieję, że ten rosyjski agent Trump przegra i będzie spokój.

Skomentuj

Prosze wpisz komentarz!
Wpisz Imie: