Nowa ustawa stadionowa

0
352

W związku z rozpoczynającymi się wkrótce mistrzostwami świata w piłce nożnej, wydarzenia dotyczące tej dyscypliny sportu budzą ogromne zainteresowanie.  Niestety trzeba to sobie jasno powiedzieć, iż od trzech lat widać pewien sojusz rządu PiS z kibolami. Po ostatnich wydarzeniach w Poznaniu premier Mateusz Morawiecki zapowiedział walkę z kibolami. Jednocześnie premier dziękował za kilkadziesiąt wspaniałych opraw spotkań piłkarskich. To zadziwiające i nie zrozumiałe, dziękując za te rzekomo wspaniałe oprawy meczów, premier tak naprawdę zwracał się do grupy, która stwarza największe zagrożenie.  Ze swojej strony możemy wyrazić nadzieję, że polskim kibolom nie wpadnie do głowy usiłowanie stworzenie takiej oprawy w Rosji w gdyż oprawa taka, za którą dziękował premier, spowoduje wykluczenie Polski z mistrzostw. Mamy nadzieję, że rosyjskie służby poradzą sobie z tym zagrożeniem i nie będzie potrzeba sięgać do takich środków i w zarodku zduszą wszelkie próby robienie czegoś, co premier nazywa „piękną oprawą”.

Policja informuje, że w ostatnich latach liczba przestępstw w tej dziedzinie wzrosła o 20%. Chodzi przede wszystkim o zakrywanie twarzy, czy wnoszenie na stadiony środków pirotechnicznych i materiałów wybuchowych.

Skala tego zjawiska jest tak duża, że powiedzmy sobie szczerze, nie byłoby to możliwe, bez wsparcia ze strony zarządów klubów piłkarskich, które często są zakładnikami organizacji przestępczych, często o charakterze zbrojnym, stworzonych przez kiboli.

Państwo PiS stworzyło pewien parasol ochronny nad kibolami. Policja w trakcie różnych manifestacji ochraniała kiboli i ich rasistowskie i antysemickie zachowania.

Z tego powodu Platforma Obywatelska przygotowała projekt nowej ustawy stadionowej.  Kiedyś problem z kibolami posiadała Wielka Brytania. Zjednoczone Królestwo wprowadziło przepisy, które przyczyniły się do zmian. Tak samo powinno być w Polsce, należy doprowadzić do sytuacji, gdzie na mecze piłkarskie chodzić będzie można całymi rodzinami. Dzisiaj tak nie jest, często w ogóle strach wybrać się się na stadion.

Projekt PO przewiduje dożywotni zakaz stadionowy dla osób, które wtargną na bosko w trakcie rozgrywania spotkania, albo będą rzucały race! Tak samo zakazane ma być zakrywanie twarzy, aby kibiców nie można było zidentyfikować. Koniec z tolerancją bandytyzmu na stadionach. Chociaż dożywotni zakaz to przesada, może 10 letni zakaz?

Po konsultacjach z organizatorami meczów, ustawa przewiduje także kary za współudział. Nie jesteśmy ignorantami z PiS, którzy udają, że nie wiedzą o co chodzi. Dzisiaj race wnoszone są na stadiony razem z cateringiem lub przez osoby zatrudnione na przykład przez agencje ochrony.

Projekt przewiduje wysokie kary grzywny za współudział, jak i utratę prawa wykonywania zawodu na przykład przez agencje teoretycznie mającą zapewniać ochronę.

Więcej na ten temat w materiale wideo z konferencji prasowej jaka odbyła się na ten temat.

Foto: Polityka

Wideo: @Platforma News

Skomentuj

Prosze wpisz komentarz!
Wpisz Imie: