Niskie ceny przestają być polskim atutem eksportowym

0
327

Nasz handel zagraniczny przestał zwiększać polski PKB. Po wielu kwartałach przewagi eksportu nad importem, tendencje zmieniły się. To dlatego, że zbyt niskie były inwestycje przedsiębiorstw, a konkurowanie tylko niskimi cenami nie jest już wystarczającym atutem.

Obroty towarowe handlu zagranicznego w pierwszym kwartale br. wyniosły w cenach bieżących 218,8 mld zł w eksporcie oraz 222,8 mld zł w imporcie. Ujemne saldo ukształtowało się na poziomie 4,0 mld zł, podczas gdy w analogicznym okresie roku ubiegłego było dodatnie i wyniosło 2,9 mld zł. W porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku eksport wg. GUS spadł o 0,8 proc., a import wzrósł o 2,3 proc.

– Spada atrakcyjność eksportu związanego z przemysłem motoryzacyjnym- mówi w rozmowie z MarketNews24 dr Bohdan Wyżnikiewicz, prezes Instytutu Prognoz i Analiz Gospodarczych, były prezes GUS i b.wiceprezes Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową. – Jednak przyczyny są poważniejsze, inwestycje polskich przedsiębiorstw były zbyt niskie, oferujemy produkty, których nowoczesność rośnie zbyt powolnie, a kończą się czasy, gdy odnosiliśmy sukcesy dzięki niskiej cenie.

Foto: Forsal.pl

Tekst i wideo: @MarketNews24

Skomentuj

Prosze wpisz komentarz!
Wpisz Imie: