Nieszczęście brexitu dopiero się spotęguje

0
89


Entuzjazmu wśród inwestorów nie widać, choć Izba Gmin poparła w pierwszym głosowaniu zgłoszony przez rząd B.Johnsona projekt ustawy o porozumieniu ws. wystąpienia z UE. Nie wiadomo jaki będzie finalny efekt prac w komisjach.

Nawet jeśli porozumienie zostanie przyjęte, nawet jeśli dowiemy się na jakich warunkach Wielka Brytania opuszcza UE, to nadal jest to dezintegracja gospodarcza z negatywnymi skutkami przez wiele lat.

Nastroje inwestorów nie poprawiły się co widać po kursie brytyjskiej waluty. Kurs funt to 4,94 zł, gdy najlepszy wynik z ostatnich 30 dni to 4,97 zł.

– Tu warto zwrócić uwagę na sukces Polski z ostatnich dwóch dekad, który wynika z tego, że będąc w UE jesteśmy konkurencyjni na dużym przecież europejskim rynku, a w przypadku Wielkiej Brytanii będzie się działo coś odwrotnego – mówi w rozmowie z MarketNews24 dr Przemysław Kwiecień, główny ekonomista XTB. – Przykładem spadek handlu zagranicznego pomiędzy Wielką Brytanią i Niemcami, postępujący od trzech lat. Porównując dane z ostatnich trzech miesięcy, to niemiecki eksport jest już niższy o 15 proc.

Gospodarcze skutki brexitu dopiero staną się dotkliwe nawet przy optymistycznym założeniu, że będzie to rozwód za porozumieniem dwóch stron.

Od redakcji; Jenak kolejne głosowania Johnson przegrał, więc panuje przekonanie, że brexitu w terminie nie będzie.

Wideo: @MarketNews24

Skomentuj

Prosze wpisz komentarz!
Wpisz Imie: