Nie sposób zakazać ich opowieści

1
426

W sądzie trwa batalia w związku z rozporządzeniem prezydenta Donalda Trumpa,dotyczącym zakazu imigracji z siedmiu krajów, w większości muzułmańskich. Prokurator Stanowa Illinois, demokratka Lisa Madigan, wezwała republikańskiego gubernatora naszego stanu, aby sprzeciwił się wprowadzeniu wspomnianych ograniczeń. Administracja podczas dzisiejszego przesłuchania w sądzie federalnym przedstawiła informacje o planowanych – jej zdaniem – atakach terrorystycznych, aczkolwiek to nie są zweryfikowane informacje. W dalszym ciągu trudno zrozumieć, czym kierowała się administracja umieszczając wybrane kraje na liście. Dlaczego na liście nie ma Pakistanu, gdzie terroryzm jest wielką plagą? Może dlatego, że amerykańskie kompanie jak FedEx sporo tam zainwestowały?

Wprowadzenie ograniczeń, to często dramat, dla wielu ludzi, którzy swoje losy związali ze Stanami Zjednoczonymi, na przykład ze studentami. Miałem okazję rozmawiać ze studentami pochodzącymi z jednego z krajów dotkniętych zakazem, studiującymi na jednym z chicagowskich uniwersytetów.

Dla nich to ogromny problem. Jedna z dziewczyn przez sześć miesięcy przetrzymywana była przez islamistów. Zostawała wyzwolona przez siły pokojowe. Jej opowieść, to pełen dramatycznych zwrotów, niemal gotowy  scenariusz filmowy. Dziewczyna przez kilkanaście dni ukrywała się w dżungli, potem po wielu perypetiach, o głodzie i wodzie udało jej dotrzeć się do Francji i następnie do USA, gdzie rozpoczęła studia. Marzy o normalnym życiu, o znalezieniu jakiejś pracy, po ukończeniu nauki. Jej głównym celem było wyrwanie się z islamskiego koszmaru, co póki co, jej się udało.  Jest piątkową studentką, aktywną społecznie. Zorganizowała możliwość leczenia w USA dla kilku osób z Somalii. Spieszy się, aby chorzy, (chodzi o dzieci), zdążyły przylecieć przed ewentualnym wprowadzeniem zakazu, jeżeli nie zostanie ostatecznie obalony w sądzie.

Obok nas żyją ludzie, którzy boleśnie mogą odczuć tę wielką politykę na swoim grzbiecie, choć ze strony polityki , a może ideologii, spotykało ich tylko cierpienie i poniżenie. Polityka nie będzie w stanie zakazać opowiadania o ich dramatycznych przeżyciach.

Andrzej Jarmakowski

Wideo 1; Chicago Mayor’s Office

Wideo 2: Newsy

Foto: www.history.com

1 Komentarz

  1. Trump jest jak Kaczyński. Amerykę czeka wiele kłopotów i problemów, a może wojna. Zabawa dopiero się zaczyna.

Skomentuj

Prosze wpisz komentarz!
Wpisz Imie: