Nie bądźcie obojętni – apeluje do młodych były więzień Auschwitz

0
59


Jednym z głównych punktów rocznicowych obchodów w Auschwitz, okazało się przemówienie historyka, byłego więźnia obozu Mariana Turskiego.  Jego wystąpienie było apelem do młodych, aby żyli zgodnie z 11 przykazaniem , które nakazuje, aby nie byli obojętni.  Zaczyna się przecież tak niewinnie, od jakiejś ławeczki w parku, na której zabroniono siadać Żydom. Potem zabroniono Żydom korzystania z basenów, potem pozwolono Żydom robić zakupy tylko po 13, po południu, a potem jeszcze zabroniono, dzieciom bawić się razem z dziećmi aryjskimi, bo te nie aryjskie roznoszą zarazki,  i tak potem narasta obojętność.  Wykluczenie staje się normą.  Zaczynamy się z nią oswajać. Jak stwierdził, ówczesna niemiecka władza prowadziła “sprytną politykę”, gdyż spełniała żądania robotnicze, zmniejszyła bezrobocie i “grała na godności narodowej”. – Jednocześnie ta władza widzi, że ludzi powoli ogarnia znieczulica, obojętność, przestają reagować na zło. Wtedy ta władze może sobie pozwolić na dalsze przyspieszenie procesu zła – mówił.

To co jest istotne, to, to, że demokracja nie polega na dyktaturze większości. Demokracja to rządy większości, ale przy zabezpieczeniu wszystkich praw mniejszości. Inaczej, bez tego, mniejszość nie będzie miała szans na przekonanie większości do swoich racji.

Auschwitz nie spadło nagle z nieba.  Historia powszechna , historia walki o prawa obywatelskie w sposób symboliczny związała się z losami tego więźnia Auschwitz.

Turski mówił: „Turski, w 1965 roku był na stypendium w Stanach Zjednoczonych. – Wtedy był szczyt batalii o prawa ludzkie, obywatelskie, o prawa dla ludności afroamerykańskiej. Miałem zaszczyt brać udział w marszu razem z Martinem Lutherem Kingiem z Selmy do Montgomery i wtedy ludzie, którzy dowiedzieli się, że ja byłem w Auschwitz, pytali mnie: “jak myślisz, to chyba tylko w Niemczech coś takiego mogło być, czy mogłoby być gdzieś indziej?”. Ja im mówiłem: “może być u was, jeżeli się łamie prawa obywatelskie, jeżeli się nie docenia praw mniejszości, jeżeli się je likwiduje” – przekonywał Turski.

Dlatego najważniejszym jest, aby nie być obojętnym wobec zła, wobec łamania praw człowieka, wobec ograniczania wolności i praw obywatelskich. Jeżeli będziemy na takie zjawiska obojętni, to może na nas spaść nowe Auschwitz.

Jeżeli warto coś zapamiętać z tych uroczystości, to na pewno w pamięci powinno pozostać mądre, głębokie przemówienie Mariana Turskiego.

Nie można nie zauważyć, iż jego wystąpienie spotkało się z mieszanymi reakcjami, ze strony obecnie rządzących. No cóż prawda w oczy kole, i to kole boleśnie.

Foto: Youtube.com

Wideo: @Zbyszek G

Skomentuj

Prosze wpisz komentarz!
Wpisz Imie: