Muzycy w Chicago upamiętnią 100 rocznicę odzyskania Niepodległości

0
506

Podczas konferencji prasowej w Konsulacie 21 lutego Dyrektor Wykonawcza Chicagowskiego Towarzystwa Filharmonicznego Donna Milanovich i Konsul Generalny Piotr Janicki ogłosili współpracę przy organizacji Festiwalu, którego częścią będzie także wymiana artystyczna między Chicago a Polską. Projekt realizowany będzie dzięki uzyskanemu przez Filharmonię wsparciu w ramach Funduszu MacArthur International Connections Fund Grant. Kulminacją trzydniowego Festiwalu będzie koncert 11 listopada 2018 r. z okazji stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

W grudniu 2016 roku Fundacja MacArthur Foundation ogłosiła przyznanie wsparcia piętnastu chicagowskim instytucjom kulturalnym, w tym Chicagowskiemu Towarzystwu Filharmonicznemu (Chicago Philharmonic Society). Przyznana kwota w wysokości  $50,000 przeznaczona będzie  na wymianę artystyczną z Polską, w ramach której bezpośrednią współpracę nawiążą kompozytorzy z Polski i Chicago, a także muzycy i studenci. Celem ten wymiany będzie upowszechnianie wiedzy na temat polskiej kultury.

W ramach współpracy odbędą się wydarzenia kulturalne w Chicago i miastach w Polsce, m.in. w Krakowie i Katowicach. Trzydniowy Festiwal zorganizowany będzie w dniach 9-11 listopada 2018 r. z udziałem uznanych polskich muzyków, którzy wystąpią wspólnie z muzykami Filharmonii Chicago podczas koncertów muzyki symfonicznej i kameralnej. Zaprezentowane zostaną wówczas utwory słynnych polskich kompozytorów: od tradycyjnej muzyki klasycznej przez jazz po muzykę filmową i nowoczesną.

Obecny podczas konferencji w Konsulacie Dyrektor Artystyczny i Dyrygent Orkiestry Filharmonii Chicago Scott Speck oświadczył, że wiosną 2018 roku zorganizuje wyjazd do Polski grupy muzyków CPS w celu odbycia warsztatów i konsultacji z muzykami z Polski. Efektem tej współpracy ma być wspólny koncert w Polsce.

Obecni na konferencji goście mieli okazję wysłuchać utworów Fryderyka Chopina i George’a Gershwina w wykonaniu Kwartetu Smyczkowego Filharmonii Chicago w składzie: Renee-Paule Gauthier, Michele Lekas, Mark Lekas and Benton Wedge.

Fot i tekst. Konrad Zieliński, Konsulat Generalny RP w Chicago