To może być kluczowy rok dla rozwoju biznesu w Polsce

2
436

 

Rok 2017 był bardzo dobrym rokiem dla polskiej gospodarki. Jedynym elementem, który może niepokoić ekonomistów i rząd jest poziom inwestycji, który nie do końca spełnił oczekiwania.

– Udało się zahamować spadek inwestycji w 2017 r, ale ich udział w PKB systematycznie maleje – mówi agencji MarketNews24 dr Przemysław Kwiecień główny ekonomista XTB.

Co przyczyniło się do takiej sytuacji? Dlaczego firmy nie chcą inwestować, co je blokuje? Na pewno nie brak popytu konsumpcyjnego w gospodarce, który to w dużej mierze jest odpowiedzialny za wzrosty gospodarcze, i firmy widzą ten popyt i zapotrzebowanie na swoje produkty i usługi.

– Wydaje się, że tych inwestycji brakuje jednak ze względu na czynniki systemowe, które nie znikną z dnia na dzień i które determinują decyzje inwestycyjne w dłuższym terminie – dodaje ekspert.

Według eksperta jednym z najważniejszych problemów dla biznesu jest dość istotny stopień biurokracji, który bardzo istotnie wzrósł w ciągu ostatnich lat – mowa zarówno o przepisach krajowych, jak i tych które są narzucane poprzez rozporządzenia unijne. Największe firmy międzynarodowe radzą sobie z tymi tematami dość sprawnie, ale problem mają średnie i małe przedsiębiorstwa, dla których wdrażanie i przestrzeganie wszystkich przepisów jest częstokroć dużym wyzwaniem.

– Pewną próbą poradzenia sobie z tym problemem, jest flagowy projekt premiera Mateusza Morawieckiego „Konstytucja dla Biznesu” – dodaje ekspert. – Konstytucja dla Biznesu zawiera część rozwiązań, które faktycznie mogą ułatwić prowadzenie biznesu, w szczególności w początkowej fazie.

Niezależnie od rozwiązań krajowych, rząd na pewno powinien zastanowić się jak zahamować napływ kolejnych przepisów.

Kolejnym elementem o którym nie można zapomnieć przy wspomaganiu biznesu jest konkurencyjny, a może ważniejsze stabilny system podatkowy. Przykładem może być choćby temat tzw. „30 krotności składek emerytalno-ubezpieczeniowych”, ostatecznie przeniesiona o rok, ale pokazuje jak nieprzewidywalny jest obecny system. Bez stabilizacji, ciężko myśleć o pozytywnej atmosferę w kręgach przedsiębiorców i skłonności do podejmowania nowych inwestycji.

Foto: Hutnictwo – Wnp

Tekst i wideo: @ MarketNews24

2 Komentarze

  1. Myślę, że to się zmieni z inwestycjami, wszystko zależy od kondycji strefy ojro i dolca. W każdym razie będę odwiedzał tę stronkę częściej, czy ktoś wie, czy gdzieś jeszcze są te komentarze Kwietnia wrzucane, np. na ich stronie powinny być https://www.xtb.com/pl , ale jakoś nie mogę się odnaleźć

  2. wiem, że sporo jest tego na YT, polecam zajrzeć na ich kanał albo wyszukać po nazwisku, na pewno coś wyjdzie bo Kwiecień często komentuje dla wielu portali

Skomentuj

Prosze wpisz komentarz!
Wpisz Imie: