Moody’s grozi obniżeniem ratingu kredytowego Polski

0
445

agencjaObniżka wieku emerytalnego odbije się na polskim ratingu – ostrzega agencja Moody’s.  Na takie ryzyko zwracają uwagę w najnowszym komentarzu analitycy agencji Moody’s. Ma to związek ze znacznym obciążeniem budżetu kosztami realizacji obietnicy wyborczej PiS. Koszty te będą systematycznie i to drastycznie rosły w kolejnych latach. Moody’s już wcześniej ostrzegał polski rząd przed obniżeniem ratingu kredytowego. Wydaje się, że obniżenie wieku emerytalnego będzie tym czynnikiem, który przesądzi o obniżeniu ratingu. Polskie finanse publiczne są w coraz gorszym stanie, zwłaszcza, że gospodarka wytraca niezłe do tej pory tempo rozwoju. Obniżenie ratingu zwiększy koszty obsługi rosnącego zadłużenia.

Zdaniem ekspertów Moody’s ustawa wprowadzająca obniżkę wieku emerytalnego zwiększa ryzyko przekroczenia progu 3 proc. deficytu sektora gg  (general government) do PKB w 2018 r.

W komentarzu ogłoszonym na stronie Agencji czytamy między innymi: “Cofnięcie reformy stopniowego podnoszenia wieku emerytalnego jest negatywne dla ratingu Polski (»credit negative«), gdyż osłabia finanse publiczne, negatywnie wpływa na wzrost gospodarczy i w dalszym stopniu pogarsza wiarygodność prowadzenia polityki przez Polskę” – napisali w komentarzu z 21 listopada analitycy Moody’s.

“Efekty odwrócenia reformy emerytalnej dla polskich finansów publicznych w przyszłym roku nie będą znaczne, gdyż nowa ustawa dotyczy jedynie ostatniego kwartału 2017 r. Oczekujemy, że w 2017 r. koszt fiskalny obniżenia wieku emerytalnego wyniesie ok. 2 mld zł (0,1 proc. PKB). W 2018 r. i 2019 r. koszty te wyniosą 10,2 mld zł rocznie (0,5 proc. PKB). Zwiększa to ryzyko, iż deficyt budżetu państwa przekroczy 3-proc. kryterium z Maastricht nawet w 2018 r., a Polska zostanie objęta procedurą nadmiernego deficytu już w dwa lata po jej zdjęciu” – dodali.

https://www.youtube.com/watch?v=gJN6GtnL6Cc

Obecne szacunki Moody’s wskazują, iż relacja deficytu sektora gg do PKB w 2017 r. wyniesie 3,2 proc., a w 2018 2,8 proc.

“Odwrócenie reformy emerytalnej, wraz z trwającym kryzysem konstytucyjnym oraz napięciami w relacjach z Unią Europejską, odzwierciedla zmianę w prowadzeniu polityki przez Polskę w stronę mniejszej przewidywalności oraz nieszablonowych rozwiązań, które łączą się z działalnością nowego rządu, wybranego w październiku 2015 r.” – napisali analitycy.

W ocenie Moody’s, obniżenie wieku emerytalnego zniweluje efekty poprawy ściągalności podatków w 2016 r. Zdaniem Moody’s decyzja PiS negatywnie odbije się na polskim PKB zmniejszeniu ulegnie ilość pracujących.

PAP – PA

Foto: Finance Trend News

Wideo: Youtube.com.

WordPress › Error

There has been a critical error on this website.

Learn more about troubleshooting WordPress.