Moody’s: Chicago na liście potencjalnych bankrutów

1
555

Agencja ratingowa Moody’s na wieść o bankructwie Detroit obniżyła rating chicagowskich bondów z poziomu Aa1 do Aa3. To jeszcze i tak nie najgorzej, ale trzeba pamietać, że perspektywa ratingowa jest negatywna, kolejne obniżki są możliwe. Zresztą już w tej chwili Chicago zaczyna przypominać Detroit. Na razie jeszcze nie na ulicach, ale w chicagowskich parkach już w tej chwili brakuje pieniędzy na wymianę oświetlenia. Infrastruktura służąca miszkańcom jest coraz bardziej zniszczona, nie ma jednak funduszy na remonty. Niszczeją korty tenisowe i inne boiska w chicagowskich parkach. Jakość życia w Chicago ulega pogorszeniu.

Detroit miało wiele kłopotów wynikających ze złego zarządzania, korupcji, rozbudowanego do granic absurdu systemu politycznego klientyzmu. Ważnym czynnikiem, który pogrążył Detroit ostatecznie, był system emerytalny miejskich pracowników, pochłaniający 45% wszystkich wpływów podatkowych. Miasto nie było w stanie finansowo podołać przyjętym zobowiązaniom. Zadłużenie miasta osiągnęło sumę ponad 18 miliardów dolarów, miasto nie było w stanie spłacać takiego zadłużenia, gdyż drastycznie zmniejszała się liczba mieszkańców, czyli podatników. Ludzie szukając pracy woleli zostawiać domy bankom, byle tylko uciec do lepszego świata. Popularnym miejscem ucieczek z Detroit było Chicago.

Chicago także ma kłopoty finansowe. Dlatego agencje ratingowe S&P oraz Moody’s umieściły Chicago na liście 61 dużych miast amerykańskich zagrożonych bankructwem. Wielu twierdzi, że bankructwo Chicago jest tylko kwestią czasu. Burmistrz Rahm Emanuel zwolnienie ponad 2 tysiecy pracowników Rady Szkolnej uzasadniał wzrostem o 400 milionów dolarów rocznie wypłat z funduszu emerytalnego. W Chicago do roku 2015 wypłaty na fundusz emerytalny ulegną potrojeniu. W jaki sposób miasto chce sobie poradzć z tym kłopotem? Burmistrz Chicago nie ukrywał, że być może podatki od nieruchomości wzrosną nawet o 150% w ciągu kilku lat. Oczywistym jest, że wielu właścicieli domów nie będzie w stanie płacić tak wielkiego haraczu. Jeżeli z tej chwili mówi się o pewnym ożywieniu na rynku nieruchomości w Chicago, to trzeba pamiętać, że jeżeli kupujesz dom w Wietrznym Mieście, to tylko po to, aby go szybko sprzedać. Inaczej podwyżki podatków i innych opłat wykończą każdego.

Poza podwyżką podatków Emanuel nie przedstawił żadnego alternatywnego rozwiązania dla uzupełnienia braków w funduszu emerytalnym miejskich pracowników. Innym rozwiązaniem, które jednak nie zapewni wystarczających dochodów jest podwyżka podatku od sprzedaży czyli mówiąc po polsku VAT do np. 20%. Podatki chce podnieść także stan Illinois. Jemu także grozi bankructwo z powodu dziury w funduszu emerytalnym pracowników stanowych.

Podwyżki płac domagają się także pracownicy miejscy, biurokraci, nauczyciele, policjanci i strażacy. Miasto nie będzie w stanie spełnić ich żądań. Dlatego Chicago pograżać będzie się w coraz większej finansowej zapaści. Praktycznie w tej chwili nie ma innej opcji. Agencje ratingowe na liście potencjalnych bankrutów wymieniają 61 dużych amerykańskich miast.

Wyjściem z sytuacji jak twierdzą ekonomiści byłoby renegocjonowanie ze związkami zaodowymi zobowiązań emerytalnych. Związkowcy nie chcą jednak o tym słyszeć. Bez walki pola nie oddadzą. Wiele będzie zleżało od tego jak potoczy się sytuacja w Detroit. Jeżeli miasto postawi na swoim i będzie wypłacać swoje zobowiązania emerytalne w 17% jak tego chce obecnie, związkowcy mogą zostać zmuszeni do ustępstw. W przeciwnym razie dostaną figę z makiem.

W Chicago sprawa rostrzygnie się stosunkowo szybko. Już w 2015 roku miasto będzie musiało na fundusz emerytalny wydać ogromne pieniądze, których w tej chwili nie posiada. Rozwiązaniem byłoby podnisienie wieku emerytalnego. W tej chwili miasto posiada bowiem wielu młodych emerytów pobierających wysokie świdczenia. Czołowe miejsca na tej liście zajmują departamenty policji, straży pożarnej oraz rzecz jasna Rada Szkolna. Chicagowski Departament Policji posiada ponad 11 tysięcy etatów, to więcej niż dywizja pancerna w czasie II wojny światowej. Oznacza to tysiące emerytów przed pięćdziesiątką, którym wypłacać trzeba nieraz ponad 100 tysięcy dolarów rocznie przez na przykład 40 lat. W taki sposób do bankructwa doprowadzone zostało Stockton w Kalifornii.

Osobnym problemem w Chicago jest klasyczna polityczna korupcja, czyli realizacja rozmaitych niepotrzebnych inicjatyw zapewniających poparcie lokalnych polityków. Takim przykładem z lokalnego podwórka jest walka uniemożliwienie budowy szkoły Fundacji ASPIRA przy Milwaukee Ave i Central Park. Kilkakrotnie pisaliśmy o tym osobno. Masowe marnowanie publicznych pieniędzy przyspieszy rzecz jasna bankructwo Chicago.

Andrzej Jarmakowski

1 Komentarz

  1. Bardzo ponury obraz. Taka katastrofa nie dzieje się też nagle. Przez lata doprowadzano do tego. Próba

Comments are closed.