Ministrowie finansów raczej niechętni dalszej pomocy dla Grecji

0
365

uniaTrwa spotkanie ministrów strefy euro, którzy obradują nad grecką propozycją reform ekonomicznych jak i warunków kolejnego, trzeciego już programu pomocowego dla Grecji. Wiemy, że Grecja przyjęła szereg warunków stawianych jej przez wierzycieli. Zgodziła się na przedłużenie wieku emerytalnego oraz podniesienie podatku VAT i inne reformy. Mimo to pojawiają się informacje, iż może to nie wystarczyć, gdyż rządy nie wierzą Grecji. O ile instytucje finansowe i różne kolegialne ciała jak Komisja Europejska gotowe są uruchomić dla Grecji kolejny program, o tyle rządy takich krajów jak Niemcy, republiki bałtyckie, Finlandia, bie są już chętne do udzielenia pomocy. Przeciwko dalszej pomocy bez dodatkowych zabezpieczeń jest również Słowacja. Gazeta “Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung” podała, że podczas spotkania ministrów eurogrupy niemiecki minister finansów Wolfgang Schaeuble ma zaproponować czasowe – na pięć lat – wyjście Grecji ze strefy euro. Natychmiast zareagowali Grecy, twierdząc, iż nie padła propozycja wyjścia Grecji ze strefu euro. Za przyjęciem greckiej propozycji jest Francja, ale inne kraje podchodzą do tego nieco inaczej. Niemcy wiele już wydały na pomoc Grecji, ale jak do tej pory pieniądze te zostały zmarnowane. Czy teraz zostaną dobrze wykorzystane?

Przedstawiony przez Grecję program reform może być podstawą do porozumienia w sprawie nowego planu pomocy dla tego kraju – ocenił przed wejściem na spotkanie eurogrupy unijny komisarz ds. gospodarczych Pierre Moscovici. Jednak szef eurogrupy Jeroen Dijsselbloem powiedział dziennikarzom, że greckie propozycje reform są krytykowane przez ministrów finansów państw strefy euro, a spotkanie dotyczące pomocy dla Grecji będzie trudne. Jeszcze nie jesteśmy u celu – ocenił w sobotę w Brukseli Dijsselbloem. Rozmowy ministrów finansów mogą potrwać do późna w nocy. Czy się zakończą nie wiadomo. Niektórzy ministrowie pytają, że skory Grecy w referendum odrzucili warunki wierzycieli jaka jest gwarancja, że teraz rząd Grecji będzie wcielał w życie reformy. Może więc czasowo wyrzucić Greków ze strefy euro. Mówi się, że Finlandia buduje koalicję wobec tego pomysłu.

Wiele krajów strefy euro zmuszonych było do poczynienia licznych oszczędności i teraz trudne będzie im przekonać parlamenty wydatkowania kolejnych środków na ratowanie Grecji.

Jasno widać, iż decydujący głos będą miały w sprawie kraje należące do strefy euro.One podejmą decyzję, w ich gronie toczy się zasadnicza dyskusja. Ciekawe, że Słowacja, republiki bałtyckie i Finlandia z Niemcami tworzą jeden obóz. Portugalia powolutku też zaczyna grać z koalicja niemiecko-bałtycką. Portugalia wcieliła niepopularny program oszczędnościowy i teraz nie chce, aby Grecy mieli jakąkolwiek taryfę ulgową.

Wyraźnie widać, iż kraje strefy euro tworzą jądro europejskiej integracji . Warto, aby zdano sobie z tego sprawę w Polsce, gdzie nawet nie rozpoczęto poważnej dyskusji o przyjęciu europejskiej waluty, media fascynują się tym co po wódce mówili nielegalnie nagrywani Aleksander Kwaśniewski, z Ryszardem Kaliszem i jaki helikopter nad swoimi głowami widzieli.

Tak więc sprawa wcale jeszcze nie jest przesądzona

AJ

Z ostatniej chwili. O 21.30 trwał PAT, Finlandia groziła wetem. Weto można jednak oninąć, to będzie jednak trudne dla Niemiec.

Foto: eu-office.tau.ac.il